Çorum Belediyesi Buhara Kültür Merkezi’nde “Türk Mutfağı Haftası” Kutlandı

Çorum’un yöresel lezzetleri Türk Mutfağı haftasında tanıtıldı. Çorum Belediyesi Buhara Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte birbirinden leziz Çorum yemekleriyle mutfak kültürümüz tanıtıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde gerçekleştirilen “21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası” kapsamında Çorum Belediyesi Buhara Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte konuklara Çorum mutfağından yemekler sunuldu.

Programa Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Fatih Temur, Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir, Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’ın eşi Ebru Ceylan, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın eşi Feyza Aşgın, kursiyer ve davetliler katıldı.

Yöresel lezzetlerin yaşatılması ve tanıtılmasının amaçlandığı etkinlik sırasında Buhara Kültür Merkezi kursiyerleri tarafından keşkek, yanıç, katmer ve kara çuval helvası yapılarak konuklara ikram edildi. Renkli görüntülerin yaşandığı programda yöresel kıyafetli hanımlar tarafından Çorum manileri okunurken anasınıfı öğrencileri de mini bir gösteri sundu.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın yaptığı açıklamada, Çorum’un zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğunu ifade etti.

Ülkeler arası yarışta gastronomi son dönemde ön plana çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanımız ve eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi de bunun önemine binaen geçtiğimiz dönemde ‘Asırlık Tarifleri ile Türk Mutfağı’ adlı bir kitaba imza attı. Hakikaten gurur verici ve gastronomiyi ön plana çıkaran bu yaklaşım Anadolu’da birçok ilde yankı buldu. 21-27 Mayıs arası Türk Mutfağı Haftası olarak ilan edildi. Biz de Buhara Kültür Merkezi’nde Türk mutfağıyla ilgili bir etkinliğe imza attık. Buradaki kursiyer kardeşlerimiz tarafından birbirinden lezzetli geleneksel Çorum mutfağına ait yemekler hazırlandı. Çorum’un gastronomide çok önemli bir yeri var. Gurmelerin değerlendirmesinde de Çorum yemeklerinden sıkça bahsediliyor.

Su böreği, has baklava, leblebi helvası, tandır kebabı, İskilip dolması, keşkek, Çorum mantısı ve birçok farklı hamur işi yemeğiyle gastronomide Çorum’un özel bir yere sahip olduğunu belirten Başkan Aşgın, Çorum’un yemek kültürünü yaşatmak ve tanıtmak için çaba gösterdiklerini söyledi.

Başkan Aşgın, Çorum’un yöresel lezzetlerinin tanıtılması ve misafirlere sunulması amacıyla Çorum Belediyesi olarak yeni bir tesisi hayata geçireceklerinin de müjdesini verdi. Aşgın, “Restore edilerek Çorum’a kazandırılan tarihi Veli Paşa Hanı içerisinde Çorum Mutfağı yemeklerinin yapılacağı yöresel lokantayı yakında hizmete açacağız.” dedi.

Başkan Aşgın, “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında ayrıca ‘Unutulmaya Yüz Tutmuş Çorum Yemekleri’ yarışması gerçekleştireceklerini açıkladı. Başkan Aşgın, 26 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirecekleri ödüllü yemek yarışması ile geleneksel Çorum lezzetlerinin gurmelerin beğenisine sunulacağını açıkladı. Aşgın, “Atalarımızdan gelen geleneksel lezzetlerimizi ve unutulmaya yüz tutmuş Çorum yemeklerimizi yaşatarak yeni nesillere aktaracağız.” dedi.

HABER: ÇORUM WEB TV

You may also like

More in Gündem