Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere, hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atık su arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla hizmete sunduğunu bildirdi.

Konuyla ilgili DSİ’den yapılan açıklamada Türkiye gibi hızlı gelişen ülkelerde, nüfus artışının beraberinde getirdiği şehirleşme sürecinde akarsu havzalarının çeşitli kesimlerindeki insan faaliyetlerinin farklılığı ve yoğunluğunun büyük ölçüde arttığını, ayrıca küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği sonucunda yağış rejiminde yaşanan düzensizliklerin havzalardaki mevcut hidrolojik dengenin bozulmasına neden olduğunun altını çizdi.

DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, “Büyük boyutlu can ve mal kayıplarına yol açan taşkınların giderek daha sık yaşanmaktadır. Bizler yaşanan bu can ve mal kayıplarını minimum seviyeye indirmek için yeni bir ‘Taşkın Yönetim Planı’ üzerinde çalışıyoruz. Artık yağmuru taştığı yerde değil, düştüğü yerde tutup, seli afet haline gelmeden yönetmek en büyük hedefimiz.” dedi.

Son 20 yılda inşa edilen su yapılarıyla taşkın riskini azaltmak için çok önemli yatırımlar yaptıklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Akca, “Türkiye’de son 20 yılda toplam 10 bin 527 adet taşkın koruma tesisi ıslah ederek, 2 milyon hektar araziyi taşkınlardan koruduk.” dedi.

Çorum’da derelerin ıslahı devam ediyor

Bu yatırımlardan Çorum ilinin de nasibini aldığını bildiren Akca, 2003 yılından bugüne kadar Çorum ve ilçelerinde tamamlanan 70 dere ıslahı ile Çorum şehir merkezi, 67 adet yerleşim yeri ve 660 dekar arazi taşkınlardan korunduğu bildirdi.

Genel Müdür Akca, “Çorum ve ilçelerinde taşkın riskini azaltmak için çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Bu kapsamda inşaatı devam eden 1 adet, ihalesi yapılan ve önümüzdeki günlerde yer teslimi yapılacak olan 2 adet ve ihale hazırlıklarına başlanan 16 tane taşkın koruma projesi bulunduğu ayrıca proje ve planlama aşamasında da 52 adet dere ıslah çalışmasının devam ediyor. Diğer taraftan Kızılırmak Nehri Osmancık ilçe merkezinden geçen alanlarda temizlik çalışmaları aralıksız devam ediyor.” bilgisini verdi.

Genel Müdür Akca, son olarak DSİ olarak son yıllarda meydana gelen aşırı yağışlar sonucu oluşan taşkınlara müdahale etmek için 2022- 2024 yılları arasında yapacağı makine alımları ile ‘Yeşil Karıncaların’ sayısını 2000’den 2700’e çıkaracağının müjdesini vererek Yeşil Karıncaların taşkın öncesi, taşkın esnası ve sonrasında yaptığı çalışmalarla taşkın riskini ve taşkın zararlarını azalttığını bildirdi.

You may also like

More in Gündem