Çorum’da 10-16 Mayıs Engeliler Haftası etkinliklerle kutlanıyor. Engelli öğrencilerin çalışmalarının yer aldığı atölye sergisi, Kadeş Barış Meydanı’nda açıldı.

10-16 Mayıs Engeliler Haftası nedeniyle Çorum Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve engelli derneklerinin işbirliğinde atölye etkinlikleri gerçekleştirildi. Sergide Çorum Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi, İl Müftülüğü ve engelli dernekleri tarafından açılan stantta, engellilerin atölye çalışmaları sergilendi.  Serginin açılış törenine Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ve Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan da katıldı.

Renkli görüntülere sahne olan programda engelli öğrenciler tarafından gerçekleştirilen halk oyunları gösterisi ve konserin ardından Buhara Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nin geri dönüşüm malzemelerinden hazırladığı defile gösterisi sunuldu.

Programda görme engelli Mustafa Çalışkan ve Dursun Çalışkan, Braille alfabesi ile Kur’an-ı Kerim okudu.

Sergi açılış töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Hamza Kalınsazlıoğlu, Çorum merkezde engellilere yönelik 108 adet kurs açıldığını ve bu kurslarda 430 kursiyerin eğitim gördüğünü açıkladı.

Vali Yardımcısı Hakan Kubalı da başarma azminin engel tanımadığını ifade ederek, “Hiçbir zaman engeller bizi tutamaz. İnsanın yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Tek engel olumsuz düşüncelerdir.” dedi.

Konuşmaların ardından Braille alfabesi kursunu tamamlayan kursiyerlere de sertifikaları verildi.

Tören sonunda engelli öğrencilerin çalışmalarından oluşan serginin açılışı gerçekleştirildi.  Çorum Belediyesi Engelli Eğitim Merkezi ve Buhara Engelli Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan eserler, sergiyi gezenlerin beğenisini topladı.

Haber: Çorum Web TV

 

 

 

 

 

 

You may also like

More in Eğitim