Çorum ile Fuzuli kardeş şehir oldu. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Karabağ Özel Temsilcisi Emin Hüseyinov ile kardeş şehir protokolünü imzaladı.

Çorum Belediyesi, Ermenistan işgalinden kurtulan Azerbaycan’ın Fuzuli kenti ile kardeş şehir oldu. 19 plakalı iki kadim Türk şehrinin kardeşlik protokolü, düzenlenen törenle imzalandı. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Karabağ Özel Temsilcisi Emin Hüseyinov ile birlikte kardeşlik protokolüne imza atan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “19 plaka numaralı iki şehrin birliği ve beraberliği hayırlı olsun. İki devlet, tek millet sloganı ile biz her zaman kardeş Azerbaycan ve Fuzuli ile yan yanayız, kardeşiz.” dedi. İmza törenine Azerbaycan Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, Çorum heyetinden Vali Mustafa Çiftçi ve Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk de katıldı.

Çorum heyeti imza töreninin ardından Fuzuli Rayonu İcra Hakimiyeti Başcısı Ali Aliyev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Karabağ Özel Temsilcisi Emin Hüseyinov ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Ziyaretle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Aşgın, “Karabağ’ın kalbinde Azerbaycan-Türkiye işbirliğiyle kısa bir sürede yapılan Fuzuli Havaalanı’nda Karabağ yönetiminin misafiri olduk.  Fuzuli’de medeniyetimizin yeniden dirilişinin işaret fişeği olan havaalanında yeni kurulacak şehir ile ilgili bilgi aldık.” dedi.

You may also like

More in Gündem