Yeni Oyun Suriye’deki Savaş Mağdurları

Son zamanlarda artan internet dolandırıcılarının yeni numaralarında Suriye’deki acılı hikayeler kullanılıyor.

Siber suçlular, kazanç elde etmek için bu kez de Suriye’de yaşanan savaşı ve savaş mağduru insanların acılarını kullanıyorlar. Bir alışveriş sitesinde ev ve arsasını satmaya çalışan vatandaşlar, acılı öyküler veya daha büyük kazançlar elde etmek vaadiyle kandırılıyor ve vaat edilen kazanç için ortaklık yapılması isteniyor. Öncelikle ilan sahibine bir mesajla ulaşılıyor.

“Merhaba Ben Melissa Tahira, arsanızı satın almak istiyorum. Lütfen kabul edilebilir ödeme yönteminizi ve bunun olası son fiyatını bana bildirin. Bana en kısa sürede e-posta adresime yazarsın. (tahiramelissa@gmail.com) Saygılarımla.”

İlan sahibi bu mesaja cevap verdiğinde şebeke üyeleri hemen dönüş yaparak asıl işe koyuluyor.

“Cevabınız için teşekkürler. Arsanızın hala mevcut olduğunu bilmek beni mutlu ediyor. Şu anda ülkenizde olmasam da sizden arsa satın almakla kesinlikle ilgileniyorum. Bu noktada ülkem Suriye’deyim. Ancak bir an önce ülkenize yerleşmek istiyorum, bu yüzden sizden arsa satın almak ve ülkenizde bir iş yatırımı kurmak istedim. Bu nedenle, size bir iş teklifim var. Derhal uygulanırsa, planınız için ödememi artıracak ve ayrıca bana kişisel yardımınız için sizi büyük ölçüde ödüllendirecek. Rahmetli eşimin vefatından önce Suriyeli bir sanayici ve Şam’daki Suriyeli işadamları meclisi üyesi olduğunu size bildirmek isterim. Ailem, Suriye’de gerçek bir demokratik Hükümet için kararlı desteğimiz nedeniyle Devlet Başkanı Beşir Esad yönetiminin tehdidi altında. Ve ülkemde kocamın ölümüne yol açan mevcut krizlerle birleştiğinde. Militanların sivilleri, kadınları ve çocukları öldürdüğü krizler nedeniyle birçok aile canları pahasına kaçıyor. Elimde toplam 9,7 MİLYON ABD Doları olduğunu dikkatinize sunmak istiyorum. Bu, rahmetli kocamın bir sanayici ve bir iş adamı olarak hayatı boyunca biriktirdiği paradır. Bu parayı bankaya yatırmak ülkemde çok büyük bir risk olduğu için bir kargo kutusunda sakladım. Çünkü savaş sonucunda her an el konulabilir. Yardımınız ve işbirliğiniz için toplam paranın %30’unu (9.700.000 $) size vereceğim, %70’i de kendi payım olacak. Benimle ortak olmayı kabul ediyorsanız, daha fazla ayrıntı için bu e-postama geri yazın.”

Süreç Nasıl İşliyor?

Bu ve buna benzer mesajlar, çok sayıda kişiye gönderiliyor. Siber dolandırıcılar, mesaja cevap verenlerle daha detaylı iletişim kuruyor ve “yasal sürecin başlatılması” ya da “büyük paranın üzerindeki blokenin kaldırılabilmesi için” gibi bahanelerle ön ödeme yapılmasını talep ediyor. Bir banka hesap numarası iletiliyor ve belli miktarda ödeme isteniyor. Genellikle de kurban kişiye, ilk ödemeyi yaptıktan sonra bir problem çıktığı ve yeniden ödeme yapması gerektiği bildiriliyor. Bu şekilde tekrar tekrar ödeme yapması istenebiliyor. Ancak bu sürecin sonunda vaat edilen herhangi büyük bir kazanç gerçekleşmediği gibi ön ödemeyi talep edenlerle yürütülen iletişim kesiliyor. Hikâyede anlatılan acılı mağdurlar bir süre sonra ulaşılamaz ve takip edilemez hale geliyor.

Çorum’daki İlan Sahiplerine de Ulaştılar

Dolandırıcılık şebekesinin Çorum’da gayrimenkul satmaya çalışan vatandaşlara da mesaj yoluyla ulaştığı biliniyor.

Çorum Web TV

You may also like

More in Asayiş