Çorum’da yapılan Türkiye 23 Yaş Altı Grekoromen Güreş Şampiyonası sona erdi. Çorum Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen şampiyonada 34 ilden yaklaşık 400 sporcu madalya mücadelesi verdi.

Müsabakaların açılış törenine AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Grekoromen Güreşten Sorumlu Asbaşkan Kerim Salman, Türk Güreş Vakfı Başkanı Ahmet Ayık, İl Gençlik ve Spor Müdürü Cemil Çağlar katıldı.

Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum’u spor şehri yapmak için çalıştıklarını dile getirdi. Başkan Aşgın, “Bu şehri spor şehri yapmak için emin adımlarla yürüyoruz. Bu şehri, spor şehri yapacağız ama güreş bizim için farklı. Güreş bizim sevdamız, güreş bizim Ata sporumuz, güreş bizim ruhumuz, güreş bizim geçmişimiz ve bizim geleceğimiz. Çorum Belediyesi, büyükşehir belediyeleri de dahil Süper Lig’de Serbest ve Grekoromende takımı olan 5 belediyeden biri. Güreşe o kadar değer veriyoruz ki biz, 66 yataklı güreş eğitim merkezi yapıyoruz 2023 yılında açılışını yapacağız. Sayın Başkan Şeref Eroğlu ile görüştük, 2024 Büyükler Serbest Güreş Türkiye Şampiyonası Çorum’da olacak, onu da duyurmuş olalım. Biz U23 ‘e de sponsor olduk ve bundan sonra da güreşle ilgili yapılacak bir iş varsa biz Çorum Belediyesi olarak her zaman varız. Şampiyonaya katılan herkese başarılar diliyor, başarılı olanları da tebrik ediyorum.” dedi.

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu da, şampiyonaya katılan sporcuları ve antrenörleri tebrik ederek, “Biraz önce kıymetli belediye başkanımız size açık çek verdi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Çorum’daki temsilcilerine O’na vekaleten, kendisi asaleten size açık çek verdi. Her durumda arkanızda olduğumuzu ilan etti, biz de imzamızı atıyoruz. Buradaki bütün kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Başarılarınız daim olsun.” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar ise Çorum’un tarihi günlerinden birini yaşadığını savunarak, “Türkiye’nin değişik illerinden 400’e yakın güreşçi, bununla beraber hakemi, antrenörü, yöneticisi ile birlikte 500 kişiyi misafir etmekteyiz. Federasyonumuzun bu güzel organizasyonu ilimize vermesinden dolayı federasyon yönetimine teşekkür ediyoruz. Bu organizasyonun ilimize gelmesinde büyük katkısı ve desteği olan sayın valimize, sayın belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz. Şampiyonanın sağlık, sıhhat içinde bitmesini temenni ediyorum.” dedi.

Türkiye Güreş Federasyonu Grekoromen Güreşten Sorumlu Asbaşkanı Kerim Salman da “Güreş federasyonu olarak bizlere maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Çorum Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın Bey’e, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar Bey ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Müsabakalara katılan bütün sporcu ve antrenörlere başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

6 – 8 Ocak tarihleri arasında Çorum’un ev sahipliğinde Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşen ve Çorum Web TV’den canlı olarak yayınlanan U23 Grekoromen Güreş Türkiye Şampiyonası 60 kg, 67 kg, 77 kg, 87 kg ve 130 kilogramda yapılan final müsabakalarının ardından sona erdi.

Yaklaşık 400 sporcunun mindere çıktığı şampiyonada şampiyon 143 puan ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi olurken, ikinci 115 puan ile Kayseri Şeker Spor Kulübü, üçüncü ise 90 puan ile Ankara TEİAŞ Spor Kulübü oldu.

Finallerin ardından şampiyonada son kürsüye çıkan sporcuların dereceleri şöyle:

55 kg

1.Muhammet Emin Çakır,

2.Şervan Çınar,

3.Adem Burak Uzun, Sercan Kesgin

60 kg

1.Mert İlbars,

2.Mükremin Aktaş,

3.Cevat Can Canlı, Kazım Tikence

63 kg

1.İsmail Çulfa,

2.Bekir Ateş,

3.Hakan Kızılarslan, Abdülkadir Saydam

67 kg

1.Mustafa Safa Yıldırım,

2.Serhat Kırık,

3.Alihan Bayraktar, Azat Sarıyar

72 kg

1.Abdullah Toprak,

2.Ömer Can Doğan,

3.Hasan Orakçı, Furkan Zırın

77 kg

1.Şahan Acar,

2.Yüksel Sarıçiçek,

3.İlhan Aldı, Mehmet Can Daşdemir

82 kg

  1. Kadir Kamal,

2.Alperen Berber,

3.Turan Tosun, Furkan Hamza Bayraktar

87 kg

1.Muhiddin Sarıçiçek,

2.Orhan Veli Kabaktaş,

3.Samet Yaldıran, Ömer Tatar

97 kg

1.Fatih Önermez,

2.Oktay Demir,

3.Oğuz Kayar, Tansel Can Örtücü

130 kg

1.Muhammed Hamza Bakır,

2.Mustafa Tayyip Küçük,

3.Yiğit Kartal, Fatih Bozkurt

Çorum Web TV

 

You may also like

More in Gündem