Çorum Müftülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 26 Ocak’ta bitmesi planlanan hac ön kayıt süresi 31 Ocak’a kadar uzatıldı.

Hac ibadetini yapmak üzere 2023 yılında kutsal topraklara gitmek için ilk defa kayıt yaptıracak hac yolcuları, anlaşmalı bankalara 250 TL ön kayıt ücretini yatırıldıktan sonra hac ön kayıtlarını 31 Ocak 2023 tarihine kadar e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecekler.

2020 Yılında kuraya katıldığı halde kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri 05 Ocak 2023  tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak güncellendi. Kaydı güncellenen hacı adayları hac kurasına gireceği; il, adres, iletişim bilgileri ve konaklama türü değişikliklerini e-Devlet üzerinden 31 Ocak 2023 tarihine kadar yapabilecekler.

Hacı adayları e-Devlet üzerinden “Oda Tercihli” veya “Otel” konaklama türleriyle ilgili bilgileri okuyarak birini tercih edebilecek. Hacı adayları, hac kura katsayıları kendileri ile aynı olan kişilerle beraber hacca gitmek istediklerinde, kura birlikteliğine dair değişiklik taleplerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

Hac adayları Hac kura katsayıları kendilerinden farklı olan hacı adayları ile kura birlikteliğine dair değişiklik taleplerine yönelik iş ve işlemlerini ise 31 Ocak 2023 tarihleri arasında il/ilçe müftülüklerinde yapılabilecek.

Hac kuraları 15 Şubat 2023 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığınca çekilecek olup kura sonuçları e devlet üzerinden öğrenilecektir.

You may also like

More in Gündem