Çorum Hitit Üniversitesi 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, Spor Bilimleri Fakültesi 15 Temmuz Spor Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

Törene Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, İl Jandarma Komutanı Albay İlhan Uzunoğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülser, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, öğretim üyeleri, öğrenci ve öğrenci yakınları katıldı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ün açılış konuşması ile başladı. Rektör Öztürk konuşmasında, “Üniversitemizin 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni heyecanını ve gururunu yaşadığımız bu özel günde bizleri yalnız bırakmayarak sevincimize ortak olduğunuz için şahsım ve üniversitem adına teşekkür ediyorum. İnsan, hayatında birçok önemli an yaşar. Bunların bir kısmı sevinç, bir kısmı umut, bir kısmı da hüzün doludur. Yaşadığımız bu anların önemli kısmı, zamanla unutulur. Unutulmayan ve herkesin hafızasında dün gibi hatırlanan ise özel anlardır. İşte bugün böyle bir özel an için bir araya gelmiş olduk.  Bugün burada, üniversitemizde dereceye giren mezunlarımızın başarısını kutlamak, bu gururu hep birlikte yaşamak için bir aradayız.” dedi.

“Makine Ve İmalat Teknolojileri Alanında İhtisaslaşan Tek Üniversite Olduk”

Rektör Öztürk, üniversite olarak bölgeye ve ülkeye katma değer sağlayacak projeleri desteklediklerini vurgulayarak, “Hitit Üniversitesi olarak Çorum’a, bölgemize ve ülkemize katma değer sağlayacak önemli projeleri hayata geçirmeyi gerçek manada önemsiyoruz. Bu bağlamda Çorum’un, Hitit Üniversitesi’nin ve bölgemizin önünü açacak ciddi bir adım attık. Türkiye’de, “Makine Ve İmalat Teknolojileri” alanında ihtisaslaşan tek üniversite olduk. Amacımız, girişimcilik ekosistemini tabana yayarak bir ürünün katma değerini, ihracattaki verimliliği, ithal ikamesi olmasını ve altını çizmemiz gereken yerli ve milli üretimde aradığımız boşluğu dolduracak iletişim teknolojisi ve dijital dönüşüm. Bunlarla ilgili olarak altyapımız ve beşeri gücümüzle araştırma ve ürün geliştirme çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Son 2 Yılda Toplam 57 Proje Hayata Geçirildi

TÜBİTAK desteğiyle öğrenci projelerini her yıl artırarak devam ettirdiklerinin altını çize Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, “Yerlilik ve millilik bilincini en önde tutarak ihtisaslaşma alanımız kapsamındaki savunma, sağlık ve gıda teknolojileri alanlarında, akademisyenlerimizin danışmanlığında, TÜBİTAK desteğiyle yürüttüğümüz öğrenci projelerimiz, her yıl daha da artmaktadır. Bu kapsamda son 2 yılda toplam 57 proje hayata geçirildi.  Bu çalışmaların sadece Çorum sanayisi için değil ülkemiz için de önemli kazanımları olacağına inanıyoruz. Hedefimiz, sahip olduğumuz bilgi ve birikimlerle, milletimizin her bir ferdine dokunmak, fayda sağlamak ve geleceğimizi sağlam temeller üzerine inşa etmektir.” ifadelerini kullandı.

Vali Çiftçi ve Başkan Aşgın da Hayatlarında Başarılar Diledi

Mezuniyet töreninde konuşan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ise, mezun olan öğrencilerin üniversite hayatını geride bıraktıklarını belirterek, “Mezun olmakla hayatlarında bir aşamayı daha geride bırakmış oldular. Bundan sonraki hayatlarında da üstün başarılar diliyorum. Allah yollarını, bahtlarını açık eylesin. Bugüne kadar öğrencilerimizin en büyük hedefi en büyük gayesi üniversiteyi bitirmekti. Bugün üniversiteden mezun oldular; tabi bundan sonra yeni bir telaş başlıyor. O da yeni bir işe girmek ,güzel bir gelecek hazırlamak telaşı. Allah hepsinin yardımcısı olsun.” dedi. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da mezun olan öğrencilere devam eden hayatında başarılar diledi.

Konuşmaların ardından 2021-2022 yılı mezunları arasında dereceye giren öğrencilere mezuniyet belgeleri ve çeşitli hediyeler verildi.

Belgelerini alan öğrenciler daha sonra sahneye tekrar gelerek hep birlikte kep fırlattılar.

You may also like

More in Eğitim