Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi arasında kentin gelişimine ve turizmine önemli katkılar sağlayacak iki ayrı protokole imza atıldı. Çorum Valiliği’nde düzenlenen törenle “2. Etap Sokak Sağlıklaştırma” projesi ve “Puduhepa” projesi için işbirliği protokolü imzalandı.

Çöplü Arastası için 5 Milyon TL Ödenek

Çorum Belediyesi’nin Çöplü Arastası’nda gerçekleştireceği “2. Etap Sokak Sağlıklaştırma” projesine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 5 milyon TL ödenek sağlandı. Ödenek tahsisi için Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi arasında protokol imzalandı.

Çorum Belediyesi, tarihi dokuyu korumak ve kent estetiğine katkı sağlamak amacıyla Çöplü Arastası’nda cephe sağlıklaştırma çalışmasının ikinci etabına başlıyor. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, projeye bakanlıkların da desteğini almak için bir dizi girişimlerde bulunmuştu. Son olarak geçtiğimiz ay Alacahöyük’te gerçekleştirilen Ankara Üniversitesi Senato organizasyonuna katılan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Saygı’ya ödenek konusunda destek talebi iletilmişti.  Yapılan girişimler neticesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca projeye 5 milyon TL’lik ödenek tahsis desteği sunuldu.

Ödenek tahsisi için hazırlanan protokol, Çorum Valiliği’nde düzenlenen törenle imzalandı. İmza törenine Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Çıplak ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Bektaş katıldı.

Çorum Belediyesi’nden Puduhepa Projesi’ne Destek

Çorum Belediyesi kentin tanıtımı ve turizm faaliyetlerine yönelik projelere katkı sunmaya devam ediyor.  Çorum’un marka değerlerinden biri olan Hititler’in Başkenti Hattuşa’da gerçekleştirilmesi planlanan “Hitit Güneşi Işında Puduhepa” isimli projeye Çorum Belediyesi de destek verecek.  Proje için iş birliği protokolü imzalandı.

Protokol kapsamında “Hitit Güneşi Işında Puduhepa” etkinlikleri Çorum Belediyesi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi’nin işbirliğinde gerçekleşecek.

Tarihin ilk barış antlaşması olan Kadeş’e mührünü basan, Anadolu’nun ilk kadın yöneticisi, Hitit Kraliçesi Puduhepa’nın dünyaya tanıtılması amaçlanıyor. “Hitit Medeniyeti’nin Barış Kraliçesi Puduhepa” temasıyla müze ve ören yeri gezileri, Hitit dönemi günlük yaşamdan sahne canlandırmaları, konserler, tanınmış konukların katılımıyla söyleşi gibi bir dizi etkinlik yapılacak.

 

You may also like

More in Gündem