Oğuzlar ilçesinde sonbaharın gelmesiyle birlikte hummalı bir şekilde kış hazırlığına devam eden kadınlar, imece usulü yufka ekmeği yapımına başladı.

Sonbahar mevsiminin başlaması ile birlikte Çorum’da kadınlar imece usulü kış hazırlığına başladı. Oğuzlar ilesinde günün ilk ışıklarıyla birlikte hazırlıklarına başlayan kadınlar mahallelerde imece usulü olarak her gün bir kişinin kışlık yufka ekmeğini, belediye tarafından kurulan tandırlarda yapıyorlar. Kadınlar, kış boyunca tüketilecek miktarda ekmeğin hamurunu yoğurup kendi aralarında ‘zuvala’ olarak adlandırdıkları yumakları hazırlıyor, bir yandan da hamuru oklava ile açarak yufka haline getirdikten sonra tandırda pişiriyor.

Kadınların günün geç saatlerine kadar çalışarak hazırladıkları yufkalar kış boyu tüketilmek üzere evlerin uygun yerlerinde muhafaza edilerek saklanıyor.

Kurutulan yufka ekmekler soğuk kış günlerinde börek olarak pişirilerek tüketiliyor. Hazırlanan el yapımı yufkalarla pişirilen börekler, ilçede kış sofralarında ayrı bir lezzet olarak yerini alıyor.

You may also like

More in Gündem