Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), “Israrlı takip suçtur” mesajı verdi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, “Israrlı takip”in bir şiddet türü ve suç olduğuna yönelik toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefledikleri kampanyayı tanıttı.

KADEM İl Temsilciliği’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan İl Temsilci Fatma Nur Şenol, 25 Kasım’ın tüm dünyada kadına yönelik şiddetin konuşulduğu ve şiddetle mücadelenin öneminin altının çizildiği bir gün olduğunu söyledi. Şenol, KADEM olarak her yıl 25 Kasım’da kadına yönelik şiddeti farklı açılardan ele aldıkları kampanyalar düzenlediklerini, kampanyayı önceki yıllarda olduğu gibi zorunlu yayın kapsamındaki bir kamu spotu ile başlattıklarını söyledi. ‘’Israrlı takip bir şiddet türüdür ve suçtur’’ mesajının verildiği kamu spotunda, ısrarlı takibin bu yıl, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak kabul edildiği hatırlatan Şenol, bu konuda toplumda bir farkındalık yaratmak hedeflediklerini söyledi.

1 Yıldan 3 Yıla Kadar Hapis

Israrlı takip suçunu işleyen kişiye hapis cezasının verildiğini hatırlatan Fatma Nur Şenol, “Israrlı takip suçunu işleyen kişiye, suçun niteliğine bağlı olarak 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Bu suçun çocuğa, ayrılık kararı/boşanılan eşe karşı işlenmesi veya mağdurun okulunu, işyerini, konutunu terk etmesine neden olması yahut hakkında uzaklaştırma kararı verilen fail tarafından işlenmesi halinde ceza, 1 yıldan 3 yıla kadar artırılabiliyor.” dedi.

Haber: Çorum Web TV

 

You may also like

More in Gündem