Prof. Dr. Özge Turhan: “Bir Süre Koronoyla Yaşamaya Alışacağız”

Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özge Turhan koronavirüs aşısının grip aşısı gibi her yıl uygulanabileceğini belirtti. “Bir süre koronoyla yaşamaya alışacağız” diyen Turhan, maske, mesafe ve el hijyeninin aşı kadar önemli olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’nin gündeminde koronavirüs aşısı var. “Kimler aşı olacak? Her yıl aşı olunacak mı? Pandeminin sona erdiği günlere ne zaman dönebileceğiz?” soruları kafaları meşgul ediyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özge Turhan, pandemiden çıkabilmek için herkesin aşı olması gerektiğini savundu. Turhan “Ne kadar çok aşı yaparsak salgından o derece çabuk çıkarız diye düşünüyorum.” dedi.

Aşıda kişiden kişiye koruyuculuğun değişebileceğine değinen Turhan, “Grip aşısında da  65 yaş üstünde koruyuculuk düşüyor. Mutlaka aşı olmaları gerekiyor.” dedi.

Aşı olunsa dahi maske, mesafe, hijyen kurallarına önem gösterilmesi gerektiğine vurgu yapan Turhan, “Grip aşısı gibi her yıl bu aşıyı muhtemelen olacağız. Bir süre koronoyla yaşamaya alışacağız.” dedi.

 

You may also like

More in Gündem