Çorum Kültür ve Turizm Müdürlüğü çocuklara yönelik “Küçük Kâşifler Şehirlerini Tanıyor” turizm haritası bastırdı.

Çorum’un tarihi, kültürel ve turistik değerlerini tanıtma ve markalaşma çalışmaları kapsamında, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce enformasyon hizmetlerinde kullanılmak üzere çeşitli tanıtıcı yayınlar hazırlanıyor. Bu kapsamda, çocuklara yönelik “Küçük Kâşifler Şehirlerini Tanıyor” turizm haritası bastırılarak tanıtım çalışmalarında kullanılmaya başlandı.

Çorum’u daha sevilir ve anlaşılabilir kılmak adına, güvenilir ve çocuklara uygun özel grafikler ve resimler kullanılarak Çocuk Haritası hazırlayan Kültür ve Turizm Müdürlüğü haritanın büyütülmüş şeklini ilkokullarda çocukların görebileceği uygun yerlerde sergileyecek.

Çorum Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Küçük Kâşifler Şehirlerini Tanıyor” çocuk haritası ile yaşadığı çevreyi tanıyan, kültürüne sahip çıkan bilinçli bir nesil yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda çocuklarımızın bilişsel gelişim düzeylerini artıran, görsel-fotografik hafızasının güçlenmesine katkı sağlayacak, öğrenirken eğlendirecek olan Çorum Haritası müzeler, ören yerleri, arkeolojik buluntular, tabiat güzelliklerini, fauna, sivil mimari ve gastronomide öne çıkan değerleri çocukların gözüyle anlatmaktadır. QR kodunda eklendiği haritada kısa açıklayıcı bilgiler de bulunmaktadır.

İlkokul çağındaki çocuklarımızın Çorum’u daha kolay tanıması ve yaşadıkları şehrin tarihi ve kültürel değerleri hakkında bilgi sahibi olmasının amaçlandığı “Küçük Kâşifler Şehirlerini Tanıyor Çocuk Haritası” Müdürlüğümüz tarafından değerli çocuklarımıza ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce sadece yetişkinlere değil farklı yaş gruplarına yönelik tanıtım faaliyetleri de yürütülmekte, eğitici ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. “Küçük Kâşifler Şehirlerini Tanıyor” çocuk haritası çalışmamız, “Merve ve Ali Çorum’u Geziyor” boyama kitapları, Alaca Höyük Örenyeri’nde çocuk bilgilendirme ve yön levhaları, Çorum Müzesi eğitim atölyeleri, okullarda yapılan tarih bilinci eğitimleri projelerimizi destekleyici ve tamamlayıcı nitelikte olup Covid-19 pandemisi öncesi sanat, tarih, kültür, müzik gibi birçok dalda gerçekleştirilen faaliyetlerimiz devam edecektir.”

You may also like

More in Gündem