Kargı’da bir ilkokulda düzenlenen programda öğrencilere eski dönemlerdeki Ramazan aylarının geleneklerini yaşatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kargı ilçesinde bulunan Atatürk İlk Okulunda öğrencilere eski dönemlerdeki Ramazan ayı kültürünü yaşatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Etkinlik çerçevesinde, okul bahçesinde öğrencilere ‘orta oyunu’ eşliğinde Ramazan şerbeti ikram edildi, maniler eşliğinde davul çalındı. Daha sonra Karagöz ile Hacivat gölge oyunu gösterisi sergilendi. Birçok öğrencinin ilk kez gördüğü Karagöz ile Hacivat gösterisi büyük ilgi gördü.

‘Öz kültürümüzü yaşatmaya çalıştık’

Etkinlik hakkında bilgi veren okul öğretmenlerinden Emre Bıyık, etkinlikle öğrencilere öz kültürün bir parçası olan, hayali değil yaşanmış gerçek kahramanların öğretilmeye çalışıldığını belirterek, “Şu an Ramazan ayını yaşıyoruz. Biz de böyle bir etkinlik düşündük. Artık her şey çok değişti. Her şey telefona bağlanır oldu. Herkes tüm bilgileri oradan öğreniyor. Bu nedenle bizde öz kültürümüzden uzaklaşmaya başladık. Bizim kültürümüzde Karagöz ile Hacivat, Nasrettin Hoca, Keloğlan, Dede Korkut, meddah vardı ama çocuklarımız artık bunların isimlerini bile bilmiyorlar. Söylediğimiz zaman ‘o ne’ diye cevap veriyorlar. Öğrencilerimize öz kültürümüzü böyle bir etkinlik hazırlayarak sunduk.’’ dedi.

“Amacımız hem eğlendirip hem de bilgilendirerek farkındalık oluşturmak’’

Hacivat karakterini oynatan okul öğretmenlerinden Kadir Turgut ise öğrencilerin yabancı kahramanlar yerine kendi kültürümüzden çıkmış kahramanları örnek almaları için bir farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, “Günümüzde bu tarz kültürel etkinliklerin yavaş yavaş unutulmaya yüz tuttuğunu gördük. Bizler de okulumuz öğrencilerinde bir farkındalık oluşturmak adına böyle bir etkinlik düzenledik. Amacımız, hem eğlendirip hem de bilgilendirerek farkındalık oluşturmak.’’ diye konuştu.

Etkinlikte Kargı İlçe Milli Eğitim Müdür V. Uğur Uluçay, Milli Eğitim Şube Müdürü Kenan Yıldız, Okul Müdürü Fatma Akpınar da öğrencilerin mutluluğuna ortak oldu.

You may also like

More in Eğitim