“Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliği bu yıl da gerçekleştirildi. Çorumlu kadınlar süsledikleri bisikletleriyle Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılmak üzere Kent Meydanı’nda toplandı.

Çorum Organizatörü Melek Gizem Çataroğlu’nun basın açıklamasının ardından kadınlar, Saat Kulesi’nden Çorum Müzesi istikametine yaklaşık 4 kilometrelik bir parkurda pedal çevirdi.

Çataroğlu, yaptığı açıklamada, etkinliğin, “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” ve “sürdürülebilir ve aktif ulaşım” konularına dikkati çekmek için düzenlendiğini söyledi.

Amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunu ifade eden Çataroğlu, “Etkinlik Çorum’da 6. kez düzenleniyor. İzmir’de 2013 yılında başlayan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu tüm dünyada da 9. kez düzenleniyor. 150 şehir ve 30 ülkede eş zamanlı yapıyoruz bu turu.” dedi.

Çataroğlu, otomobilsiz kentler, doğru ulaşım politikaları ve kentlerin bisikletlere göre dizayn edilmesini istediklerini belirterek şunları kaydetti:

“Bu hedeflerimize dikkat çekmek için senede bir kez toplanıp, süslenip bisikletlerimizi sürüyoruz. İlerlemeler var. Bu yıl bakıyoruz Çorum Belediyesi’nin bisiklet uygulamaları var, bisiklet kullanımını artırmak için birçok çabası var. Yeni bisiklet yolları yapıldı. Bisiklet yolu olmayan yollara uyarı tabelaları asıldı. Bütün bunları Süslü Kadınlar Organizasyonuyla iletişim halinde yaptılar. O yüzden bir şeyleri değiştirdiğimizi görebiliyoruz.”

Trafikte bisiklet yollarının kullanımının gelişmişlik göstergesi olduğunu da ifade eden Melek Gizem Çataroğlu, “Aslında bisiklet yolu olmasa bile yollarda bizim de hakkımız var. Artık bunu öğrenmemiz gerekiyor. Daha tam oturmuş değil ama bir ilerleme görüyoruz, daha da ilerleyeceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Etkinliğe Çorum Belediyesi de 15 adet ÇORBİS ile katkı sağladı.

You may also like

More in Gündem