Arastadaki çalışmalar gece gündüz devam ediyor

Çöplü Arastası tarihi kimliğine yeniden kavuşuyor. İkinci etap sağlıklaştırma projesinin devam ettiği tarihi arastada altyapı çalışmalarıyla beraber hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Çorum Kent Meydanı projesi ve tarihi kültür yolu projelerinin bir ayağı olan Çöplü Arastası’nda cephe sağlıklaştırma çalışmalarının ikinci etabı tüm hızıyla devam ediyor. Çorum Belediyesi, cephe sağlıklaştırmanın yanı sıra tarihi arastanın altyapısını da yeniliyor. Kanalizasyon ve su hatlarının değiştirildiği arasta, doğalgazla da ilk kez buluşmuş olacak. Çalışma kapsamında elektrik hatları da yer altına alınıyor.

Esnaf dostu belediye

Çorum Belediyesi bir yandan kentin tarihi dokusunu ayağa kaldırırken, diğer yandan esnaf ve vatandaşın menfaatlerini de gözetmeye devam ediyor. Çöplü arastasında geçtiğimiz ay başlatılan ikinci etap cephe sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında arastanın altyapını da yenileyen Çorum Belediyesi bu çalışmalardan arasta esnafının olumsuz etkilenmemesi için oldukça hassas davranıyor. Bayram öncesinde esnafın talebi üzerine çalışmalara ara veren belediye ekipleri yeniden iş başı yaptı. Esnafı düşünerek çalışmaları en kısa sürede tamamlamayı hedefleyen Çorum Belediyesi, özellikle akşam saatlerinden sonra hummalı bir çalışma yürütüyor.

Altyapı sil baştan yenileniyor

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın gece saatlerinde tarihi arastada devam eden çalışmaları inceledi. “Kadim Çorum medeniyetini yeniden ayağa kaldırma projemizin önemli bir noktasında çalışmalarımız devam ediyor” diyen Başkan Aşgın, bir yandan cephe sağlıklaştırma çalışmasının diğer yandan altyapı çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi. Aşgın “Bayram öncesinde esnafımız talebi üzerine 10 gün çalışmalara ara vermiştik. Şimdi yeniden başladık. Zaman kaybını telafi etmek için de 24 saat çalışıyoruz” dedi.

Arasta doğalgazla buluşuyor

Çöplü Arasta’nınaltyapısındaki sorunları da tek tek çözdüklerini ifade eden Başkan Aşgın “Elektrik hattı, su ve kanalizasyon hatlarında sorunlar vardı. Bunun yanı sıra arastada doğalgaz hattı hiç yoktu. Bu nedenle dış cepheyi yapmakla kalmayıp altyapıyı da komple yapalım istedik.  Geldiğimiz noktada doğalgazla ilgili çalışmaları büyük oranda tamamladık. Ana hatlar tamamlandı, ara bağlantılar devam ediyor. Bütün kanalizasyon sistemini tamamladık. Şu anda elektrik hattıyla ilgili çalışmalarımızsürüyor. Altyapıyı yenilerken diğer yandan dış cephelerin iyileştirilmesi ve tarihi görünüm kazandırılmasıyla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Arnavut kaldırımı döşenecek

Altyapıyla ilgili tüm çalışmaların 15 gün içerisinde tamamlanacağını belirten Başkan Aşgın, altyapıdan sonra Hamit Cami’nin olduğu ana sokağın asfaltlanacağını diğer 4 adadaki ara sokaklara beton dökülerek Arnavut kaldırımı döşeneceğini açıkladı. Aşgın “Arastayı tarihi görünümüne kavuşturmanın heyecanı içerisindeyiz. Çalışmalar tamamlandığında şehrin kalbi ortaya çıkmış olacak.” dedi.

Çalışmaların ilk etabında saat kulesine cephe işyerlerini güzelleştirdiklerini hatırlatan Başkan Aşgın “Bu dokunumuz hemşehrilerimiz tarafından çok beğenildi. Söz verdiğimiz gibi ikinci etap çalışmalarımıza başladık ve devam ediyoruz. Saat Kulesine bakan cepheleri nasıl tarihi görünüme kavuşturduysak arasta içerisinde dört adadaki dükkânlarda aynı şekilde tarihi görünüme kavuşacak.” dedi.

You may also like

More in Gündem