Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenen Psikolojik İlk Yardım ve Travma Önleme Birimi’nin açılışı Çorum Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Açılışa İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek, şube müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

“Psikolojik İlk Yardım ve Travma Önleme Birimi” sosyal projesiyle Çorum’da çeşitli okullarda görev yapan tüm psikolojik danışmanlara ve kamu kurumlarındaki memur personele psikolojik ilk yardım ilişkileri ve kriz döneminde ilk destek verme konularında eğitim verilmesi sağlanacak. Proje kapsamında dezavantajlı gruplarla çalışan tüm sivil toplum kuruluşlarındaki personel ve gönüllü çalışmacılara da eğitimler verilecek.

Proje ile hâlihazırda verilen psikolojik hizmet kalitesinin artırılması ve destek çalışmalarının bütünlükçü bir bakış açısı ile sunulması ve çalışmalar sırasında toplanan verilerle bilimsel araştırmalar yapılarak mevcut literatüre katkı sağlanması hedefleniyor.

Açılışta konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek:

“Psikolojik ilk yardım ve travma önleme birimi, ani gelişen olaylar öncesinde önleyici olarak görev alırken sonrasında da travmaya maruz kalmış her yaştan bireye destek olacaktır. Travmatik olaylar, özellikle çocukluk travmaları zamanında ortadan kaldırılmazsa bireyin ilerleyen yaşlarda topluma zarar verecek şekilde ortaya çıkması kaçınılmazdır. Öğrencilerimizin hayatlarına daha sağlıklı devam etmeleri için psikolojik sağlamlık noktasında çalışmalar yapmalıyız.

Toplum ruh sağlığı açısından birimimizin öneminin de bu noktada altını çizmek istiyorum; projemiz modüler şeklinde oluşturulduğundan kurumlar arası sürekli bir iletişimin, yeni atanan kamu çalışanlarının da eğitimini sağlayarak sürdürülebilir ve interaktif bir merkez şeklinde çalışması sağlanacaktır. Merkezimizin giriş katında danışma odası, eğitim salonu, toplantı salonu, uzman odaları ve bekleme salonları ile Psikolojik İlk Yardım Birimi, amaç ve hedeflerimizi uygulayabileceğimiz şekilde hizmete hazır hale getirilmiştir.

Dünyada bu uygulama merkezinin İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya’dan sonra beşinci örneği Türkiye’de Çorum Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü olmuştur. Hizmetlerimiz ücretsiz ve herkese açık sunulacaktır.

Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ilimiz adına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

You may also like

More in Eğitim