Tarihi Ulu Camii’nin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Selçuklu mimarisi Ulu Cami bu hafta Cuma namazıyla birlikte ibadete açılıyor.

Murad-i Rabi Ulu Cami’nde yaklaşık 1 yıldır devam eden restorasyon çalışmaları hedeflendiği gibi Ramazan ayı öncesinde sona erdi. Tarihi camide 250 yıl önce yapıldığı tahmin edilen motif ve kalem işi bezemeler, restorasyon çalışmasıyla aslına uygun bir şekilde yeniden gün yüzüne çıktı.

Selçuklu Sultanı III. Alâeddin döneminde 13. yüzyılın sonlarında yaptırılan Murad-i Rabi Ulu Cami’de ilk defa bu kadar kapsamlı bir restorasyon çalışması yapıldığı bildirildi. Bu kapsamda 250 yıl geçmişi olan kalem işi motifleri, restorasyon uzmanları tarafından günümüze taşındı. Tavandan tabana kadar sürdürülen restorasyon çalışmalarının ardından caminin elektrik ve ısıtma sistemi de yenilendi.

BELEDİYE, ŞADIRVAN VE LAVABOLARI YENİLEDİ

Çorum Belediyesi de caminin tuvalet, lavabo ve şadırvanlarını yenilenen camiye yakışır şekilde bakım ve onarımdan geçirdi. Çalışma kapsamına lavabo ve şadırvanların tüm taş mermer yüzeyleri yenilendi.  Çürüyen ve yıpranan CNC kesim yıldız formlu sac motiflerin yerine Selçuklu motifleri yapıldı, ahşap yüzeyler temizlenerek boyandı.  Ayıca tuvaletlerin mermer tezgâhları ve bataryaları da değiştirilerek yenilendi.

Ulu Cami’nin Çorum için önemine değinen Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Yapılan restorasyon çalışmalarıyla birlikte camimizin aslına uygun tüm güzellikleri yeniden ortaya çıkmış durumda. Biz de Çorum Belediyesi olarak camimiz ibadete açıldığında yepyeni abdesthaneleri olsun istedik. Yaptığımız çalışmalarla tarihi camimizi şehrimize yakışır hale getirdik.” dedi.

Murad-ı Rabi Ulu Cami, bu hafta Cuma namazıyla birlikte yeniden ibadete açılmış olacak. Öte yandan Ramazan ayı boyunca Ulu Cami’de hatimli teravih namazı kılınacak.

 

 

 

 

You may also like

More in Gündem