Çorum Belediyesi tarafından restore edilen Velipaşa Hanı Şehir Müzesi’ne dönüşüyor. Belediye Başkanı Dr.Halil İbrahim Aşgın, müzenin yakın zamanda ziyarete açılacağını belirtti.

Çorum’un binlerce yıllık geçmişini yansıtan eserler, restore edilen Velipaşa Hanı’nın 22 odasında kronolojik sıraya göre sergilenecek. Hanın ikinci katı Şehir Müzesi olarak planlandı ve burada Çorum’un tarihi ve kültürel birikimi dijital ekranlarda ziyaretçilere gösterilecek. Çorum’da restore edilen Velipaşa Hanı Şehir Müzesi olarak hizmete açılıyor

Osmanlı döneminde inşa edilen ve çok az örneği bulunduğu belirtilen 159 yıllık Velipaşa Hanı, Çorum Belediyesince restore edilerek turizme kazandırıldı. Zemin katında belediye bünyesinde yöresel yemek restoranıyla kahve dükkânı açılan hanın ikinci katı da Şehir Müzesi olarak planlandı. Belediye ekiplerince kentteki meraklılarından toplanan antika eserlerle günlük yaşam eşyalarının sergileneceği müzede ayrıca Çorum’un tarihi ve kültürel birikimi dijital ekranlarda ziyaretçilere gösterilecek.

Türkiye’deki en büyük ahşap han

Velipaşa Hanı’nın, Türkiye’deki en büyük ahşap han olduğunu belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, buranın halkla iç içe, yaşayan bir alan olması için müzeye dönüştürmeyi kararlaştırdıklarını dile getirdi. Çorum’un birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ifade eden Aşgın, şunları kaydetti:

Projede sona yaklaşıldı

“Çorum ilimizde bir resmi müzemiz var, onun dışında özel müze yok. Dışarıdan gelen insanların gezeceği, Çorum’un kültürünü, gastronomisinden sanayisine, ticaretinden tarımına birçok farklı alanların görülebileceği bir alan yok. Velipaşa Hanı’nda 22 oda var. Bu odalara şehir müzesi yapma hayalini kurduk. Sonra bunu projelendirdik ve artık sonuna yaklaşık. Teşhir malzemelerinin önemli bir kısmını satın aldık. Ocak ayı sonu itibarıyla Çorum’un ilk özel müzesini, şehir müzesi formunda Velipaşa Hanı’nda açmış olacağız.”

“Muazzam bir yere dönüşecek”

Müzenin kültür aktarımı anlamında önemli bir görevi yerine getireceğine dikkati çeken Aşgın, “Çocukların tarihimizi, kültürümüzü öğrenebilecekleri, dijital görsellerin olduğu bir odamız var. Şehrimizin tarihi ve kültürel ögelerini burada gençlerimizle buluşturacağız. Diğer odalarda Çorum’da tarım, sanayi, ticaret, geleneksel düğünler, görenekler, folklorumuz, diş hekimliği ve doktorlukla ilgili eşyalar, Çorum’un meşhur ailelerinden bugüne kalan eserlerin teşhiri yapılacak. Burası şehrimizin tüm dinamiklerini, birikimini yansıtan muazzam bir yere dönüşecek.” ifadelerini kullandı.

“Kronolojik sıraya göre dizayn edilecek”

Odaların kronolojik sıraya göre dizayn edileceğini dile getiren Aşgın, “İlk girişte bizi Hattiler karşılayacak. Çorum’un bilinen tarihi Hattiler ile başlıyor. Hattiler, Hititler, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi ne kadar tarihi ve kültürel birikimimiz varsa tamamını yansıtmış olacağız. Özellikle gençlere kültür aktarımı bakımından şehir müzesini önemsiyoruz.” diye konuştu.

 

You may also like

More in Gündem