Hitit Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 65 kurumdan 418 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen ve 4 gün süren 8. Hitit Öğrenci Kongresi sona erdi.

Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Ethem Erkoç Konferans Salonu’nda düzenlenen kongrenin açılış programına, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Sabiha Kılıç, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasında, bu yıl 8.’si düzenlenen Hitit Öğrenci Kongresi’nin, pandemi süreci sonrasında ilk açılış oturumunu yüz yüze yaptıklarını, diğer oturumların ise çevrimiçi olarak planlandığını dile getiren Prof. Dr. Kılıç, “Kongremize ülkemizin farklı üniversitelerinden çok sayıda bildiri gönderildi. Kongremize katılım gösteren tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Baykam: “Bu kongreler, öğrencilerimizi cesaretlendirip araştırmacı kişiliklerini ortaya çıkarıyor”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam da bu yılki kongre programı için yoğun ve titiz çalışma gerçekleştirildiğini söyledi.

Kongreye, 62’si üniversite olmak üzere 67 kurumdan toplam 418 öğrencinin katıldığını bildiren Prof. Dr. Baykam, “7’si de lise öğrencisi olan 418 katılımcı, sunulmaya değer çok değerli çalışmalarıyla kongremizde yer aldılar.” dedi.

Günümüzde eğitimde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve hatta orta öğretim müfredatlarındaki sadece teorik ve pratik eğitim modüllerinin mesleki ve bilimsel gelişimde bazen yeterli olamadığını belirten Prof. Dr. Baykam, şunları kaydetti:

“Bu süreçte yenilikleri, bilinmeyenleri araştırma kabiliyeti edinmek, çok daha başarılı, mezuniyet sonrasında ne istediğini bilen, hedefi belli olan ve girişimci mezunların yetişmesini sağlamaktadır. İşte bu kongrelerin de bu amaca büyük oranda hizmet ettiğini ve öğrencilerimizi cesaretlendirip araştırmacı kişiliklerini ortaya çıkarmalarını sağladığını, hem kişisel hem mesleki becerilerini öğrencilik döneminde artırdığını görüyoruz. Sonuçta da mezuniyet sonrası süreçlerde çok daha başarılı olduklarını izliyoruz. Üniversitemizin başarılı etkinliklerinden biri olan bu kongrelerin düzenlenmesinde büyük emek sarf eden Prof. Dr. Sabiha Kılıç olmak üzere emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür etmek istiyorum.”

215 bildiri sunuldu

Açılış konuşmalarının ardından, Prof. Dr. Ebru Gökmeşe’nin başkanlığında açılış oturumuyla devam eden kongre programı kapsamında, çevrimiçi ortamda 8 oturum gerçekleştirildi. 4 gün süren kongrede, sosyal bilimler alanında 86, spor bilimleri alanında 42, sağlık bilimleri alanında 33, mühendislik bilimleri alanında 22, fen bilimleri alanında 21, İslami bilimler alanında 9  ve güzel sanatlar alanında da 2 olmak üzere toplam 215 bildiri sunuldu.

You may also like

More in Eğitim