Ahilik Haftası, Çorum’da etkinliklerle kutlandı. Ahilik geleneğinin yansıtıldığı program renkli görüntülere sahne oldu.

Birlik, kardeşlik, dostluk, hoşgörü ve insan sevgisini barındıran Ahilik geleneği Çorum’da yaşatılmaya devam ediyor. Ahilik Haftası bu yılda Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin düzenlediği etkinliklerle kutlanıyor.

Mehteran eşliğinde kortej yürütüşü ile başlayan kutlama etkinlikleri Hürriyet Parkı’nda devam etti. Programa AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Vali Yardımcısı Erdoğan Kanyılmaz, siyasi parti temsilcileri, protokol üyeleri ve esnaf temsilcileri katıldı.

Çorum Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Gür, programda yaptığı konuşmada ahilik kültürü hakkında açıklamalarda bulundu.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da konuşmasında ahilik teşkilatının kökeninde cesaret, merhamet ve kardeşlik ruhu olduğunu dile getirdi.

AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya da pandemi döneminde esnafa verdiği desteklerden dolayı Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür etti.

Ahilik geleneğinin her yıl olduğu gibi bu yıl da yaşatıldığı Çorum’da yılın ahisi oto tamirci esnafından İbrahim Çelenk oldu.  Törende önce yılın ahisine, ardından yılın kalfası ve çırağına ödülleri teslim edildi. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencileri de ödülleri verildi.

Halk oyunları ekiplerinin gösterileri de programa renk kattı. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında ayrıca Çorum Belediyesi Tiyatro Kulübü tarafından “Şed Kuşanma” töreni canlandırıldı.

Ahilik haftası kutlama programı, esnaf sergisinin gezilmesi ve ahilik pilavı ikramı ile sona erdi.

You may also like

More in Ekonomi