“Vali Çiftçi’nin Ziyaretinden, Siyasetin Bu Tarz Bir Kavga Çıkarmasını Doğru Bulmuyorum”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan İskilipli Atıf Hoca ve Çorum Valisi Mustafa Çiftçiye yönelik eleştirilere cevap verdi. Mecliste düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin sorulara cevap veren Turan,  Çorum Valisi Çiftçi’nin ziyaretinden, siyasetin bu tarz bir kavga çıkarmasını doğru bulmadığını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu.  Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Turan,  İskilipli Atıf Hoca’nın mezarı başında gerçekleştirilen anmaya Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin katılmasıyla ilgili eleştirilere cevap verdi.

Turan, “Vali Beyin ziyaretine ilişkin CHP’nin bazı yöneticileri çok ağır ithamlarda bulundular. Tarihi meseleler, hatalar, gerçekler, bu zihinle tartışılmaz. Bu işin saygınlığı, akademik yönü, siyasi yönü vardır. Ağır ithamlarla, hakaretlerle bir tartışmanın ne siyasete ne ilgililere faydası olmadığı kanaatindeyim.” cevabını verdi.

İskilipli Atıf Hoca’nın son dönemin din mazlumlarından biri olduğunu söyleyen Turan, yargılandığı İstiklal Mahkemesinin bir sene sonra Atatürk tarafından kapatıldığını hatırlattı. Kitap yazdığında Şapka Kanunu’nun henüz yürürlükte olmadığını, kitabın Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle yayımlandığını anlatan Turan, savcının 3 yıl ceza istemesine rağmen hakimin idam kararı verdiğini aktardı.Bunun, Türk hukuk tarihindeki kara lekelerden biri olduğunu ifade eden Turan, mahkeme kayıtlarında İskilipli Atıf Hoca’nın, “Milli mücadeleyi desteklemediği” yönündeki iddiaları yalanladığını da söyledi.

Çorum Valisi Çiftçi’nin ziyaretinden, siyasetin bu tarz bir kavga çıkarmasını doğru bulmadığını belirten Turan, “Vali Beyin ziyaretinden daha öte bu devletin, hukuk sisteminin, İskilipli Atıf ve benzerlerine kötü, yanlış yargılamalardan dolayı özür borcu olduğu kanaatindeyim.” dedi.

You may also like

More in Gündem