Çorum’da bu yıl yağışların yetersiz olması, yer altı ve yerüstü su kaynaklarını olumsuz yönde etkilerken barajlardaki su miktarı da kritik seviyeye düştü.

Türkiye’nin geçen yıl en az yağış alan ili olan Çorum’da bu yıl da yağışların yeterince olmaması nedeniyle barajlarda su seviyesi düşmeye devam ediyor. Çorum’un içme suyu ihtiyacının karşılandığı barajlardaki su seviyesindeki düşüş ürkütücü boyutlara ulaştı.

 

Çorum’un su sorunu yaşamaması için sürekli çalışma halinde olan Çorum Belediyesi, Koçhisar İsale Hattı’nı tamamlama aşamasına getirirken aynı zamanda yeni kuyular da açarak yer altı su kaynaklarını şehir için devreye sokuyor. Vatandaşlara tasarruflu olmaları çağrısında bulunan uzmanlar, su israfını önlemenin yollarını da bugünlerde sık sık dile getiriyor.

Çorum Web TV’ye açıklamalarda bulunan beyaz eşya ve kombi tamir ustası Habip Özboyacı, tasarruflu musluk ve duş başlıkları kullanılması, bulaşıkların makinede yıkanması,  lavabo sularının klozet sifon haznesine bağlanması gibi pratik tasarruf önlemleri ile önemli miktarda su tasarrufu yapılabileceğini söyledi.

You may also like

More in Gündem