Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sungurlu ilçesinde temeli atılan barut, fişek ve kapsül fabrikalarında test üretimleri başladı.

Sungurlu OSB’de Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) A.Ş. koordinatörlüğünde özel şirketler tarafından inşası tamamlanma aşamasına gelen barut, fişek ve kapsül üretim tesislerinde, deneme üretiminin başlaması nedeniyle tören düzenlendi.

Türkiye’de tek seferde temeli atılan en büyük savunma sanayii yatırımı olan tesisler, 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak. Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) koordinatörlüğünde kurulan ve 6 milyar TL’lik yatırım tutarı bulanan savunma sanayi tesisleri, ekonomiye yılda 200 milyon euro katkı sağlayacak.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Sungurlu Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikalarda incelemelerde bulundu. Tesisleri sırayla ziyaret eden Bakan Yardımcısı Dere, yetkililerle görüşerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Dere, 6 milyar TL’ye mal olan tesislerin savunma sanayi alanında özel sektör ve devletin tek seferde yaptığı en büyük yatırım olduğunu açıkladı.

 

You may also like

More in Gündem