Çorum Şehitliği’nde geniş çaplı tadilat çalışmaları devam ediyor. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, belediyenin şehitlikteki çalışmalarını yerinde inceleyerek bilgi aldı.

Çorum Valiliği ile yapılan protokol tarihten itibaren Çorum Şehitliğinin bakımını üstlenen Çorum Belediyesi, şehitlikte imar ve geniş çaplı onarım gerçekleştiriyor.

İhale kapsamında şehitlik içerisinde 7 bin 710 metrekare alanda genel bir yenileme çalışması başlattıklarını ifade eden Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Şehitlik alanı içerisinde yıpranmış tüm zemin kaplamaları ve bahçe duvar kaplamaları yenilenecek, asker heykeli ve Şehitlik Anıtının bakımları yapılacak. Yeşil alan sulamaları yenilenerek tam otomatik sulama sistemine çevrilecek. Mevcutta bulunan Anı Evi’nde de kapsamlı olarak tadilat yapılarak, basılı ve dijital görsellerle şehitlerimizin hatıraları yaşatılacak” dedi.

Ziyaretçilerin ibadetlerini yerine getirebilmesi için Şehitlik içerisine 107 metrekare mescit binası yapılacağını belirten Başkan Aşgın, “Bina içerisinde kadın ve erkekler için namaz kılma yerleri, abdesthane ve bebek bakım odası bulunacak. İçerisinde ikramların yapılabileceği 40 metrekare bekleme salonu ve 6 metrekarelik bir güvenlik binasını da inşa ederek Çorum Şehitliğini, Çorum’umuza ve aziz şehitlerimize yakışır hale getireceğiz.” diye konuştu.

İhale Bedelinin 1 milyon 986 Bin TL + KDV olarak belirlendiğini ifade eden Başkan Aşgın, bu tadilat için İçişleri Bakanlığı tarafından 1 Milyon TL hibe desteği sağlandığını söyledi.

You may also like

More in Gündem