İhtisas atölyelerinde kadınlar meslek sahibi oluyor

Çorum Belediyesi’nin açtığı Moda Tasarım ve El Sanatları İhtisas Atölyelerinde kadınlar meslek sahibi oluyor. Moda tasarım alanında yeteneklerini geliştiren kadınlar, usta öğreticilik belgesi alarak kendi işletmelerini kurma fırsatı bulacaklar.

Çorum Belediyesi Melikgazi Kadın Kültür Merkezi’nde  “Yeteneğini Keşfet, Başarını Taçlandır”  sloganıyla kadınlara yönelik açılan Moda Tasarım ve El Sanatları Atölyelerinde, kadınlara yönelik çeşitli kurslar devam ediyor. Halk Eğitim Merkezine bağlı usta öğreticiler tarafından verilen kursta; kalıp hazırlama, dikiş teknikleri, moda tasarım ve stilistik uygulamaları modüllerinde eğitimler veriliyor.  Eğitimlerini tamamlayan kadınlar, usta öğretici belgesi sahibi olacak.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, altyapı, üst yapı, park ve bahçeler, ulaşım, temizlik faaliyetleri gibi temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra hayatın her alanında, toplumun tüm kesimlerine dokunan çalışmaları da yaptıklarını söyledi. Ekonomiye ve istihdama ilişkin sayısız projeye imza attıklarını dile Başkan Aşgın, özellikle kadınların ve gençlerin meslek sahibi olmaları ve üretime katılmalarına yönelik projelere önem verdiklerini vurgulayarak Moda Tasarım ve İhtisas Atölyelerinin de bu projelerden birisi olduğunu ifade etti.

“Amacımız kadın istihdamına katkı sağlamaktır”

“Yeteneğini Keşfet, Başarını Taçlandır”  sloganıyla yürütülen proje ile kadın istihdamına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten Başkan Aşgın, “Son dönemde aile bütçesine sağladığı katkı ve özgün kıyafet modası ile birlikte dikiş kurslarımıza yoğun ilgi olmuştu. Amacımız bu ilgi ve yeteneğin geliştirilmesi ve kadın istihdamına katkı sağlamaktır.” dedi.

Belediye, üretim ve satış için de destek verecek

Başka Aşgın, üretim atölyesinde ihtisas eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerlerin kendi işletmelerini açabileceğini ve usta öğreticilik belgesi sahibi olacaklarını söyledi.  Çorum Belediyesi olarak kadınlara sadece eğitim vermekle kalmayıp, ürütülen ürünlerin satışı konusunda da kadınlara destek olacaklarını açıklayan Başkan Aşgın,  “Çorum Belediyesi olarak üretim atölyesi kurarak, burada üretilen ürünlerin alıcılarla buluşması konusunda çalışmalarımız olacak.” dedi.

 

You may also like

More in Ekonomi