Çorum Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşların huzur içerisinde bayramlarını geçirmeleri amacıyla gerekli tüm önlemlerini aldı.

Çorum Belediyesi’nin bayram boyunca Çorum halkının hizmetinde olacağını belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “İlgili birimlerimiz bayram boyunca hemşehrilerimizin hizmetinde olacak. Temizlik İşleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü ve Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı personelimiz bayram süresince 24 saat görevinin başında olacak. Yine bayram boyunca su arıza, kanalizasyon ve içme suyu arıtma tesislerinde nöbetçi personelimiz hazır bulunacak.” dedi.

Başkan Aşgın, Kurban Bayramında vatandaşların istek ve şikâyetlerini Alo Zabıta 153 ve WhatsApp istek şikayet hattı 0 501 1001919 numaralı telefonlara bildirmelerini istedi.

Kurban kesim yerleri belirlendi

Çorum Belediyesi, Kurban Bayramında vatandaşların kurbanlıklarını kesebilecekleri kesim yerlerini belirledi. 9 farklı bölgede yapılacak kesim işlemleri için çalışmalarını hızlandıran Belediye, kurban kesim yerlerini arife günü kesime hazır hale getirecek.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle belediyenin kurban kesim yerleri ve bayram tedbirleriyle ilgili çalışmalarını büyük oranda tamamlayan Belediye kurban kesim yerlerini de belirledi. Altyapısı Çorum Belediyesi tarafından hazırlanan 9 farklı bölgede kurban kesim yerleri şunlar.

  • Mimarsinan Mahallesi 14. ve 29. Sokağın kesişim noktasındaki park,
  • Buharaevler Mahallesi Dr. Sadik Ahmet Caddesi Hz. İbrahim Camii yanı,
  • Bahçelievler Mahallesi Mehmet Akif Ersoy 1. Caddesi ile Sülüklüevler 38. Sokak ve 48. Sokağın kesişim noktasındaki park alanı (Eski Tedaş şantiye karşısı),
  • Buharaevler Mahallesi 5. Cadde Recep Yazıcıoğlu Parkı kuzeyi,
  • Çamdeğirmeni 10. ve 19. Sokağın kesiştiği yer (Elektrik trafosu yanı),
  • İkbal Kent arkası Çiftlik Çayırı 35. Sokak,
  • Bahçelievler Mahallesi İpeklievler 23. Sokak,
  • Gülabibey Mahallesi Mevlana Camii Yanı
  • İskilip yolu üzeri Yeni Hayvan Pazarı kurban kesim yeri

Belediye, kesim alanlarına et askı sehpaları ve küçük çadırlar da kurarak etlerin parçalanması için kurban kesim alanlarına kütükler de dağıtacak.

Toplu ulaşım bayramın 1. günü ücretsiz olacak

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Bayramın 1. günü toplu taşımanın ücretsiz olacağını belirtti.

Toplu taşıma araçlarının Kurban Bayramının 1. günü saat 09.00’dan itibaren ücretsiz olarak Çorum halkına hizmet vereceğini belirten Başkan Aşgın, “Toplu ulaşım araçları bayramın ikinci günü saat 08.00’den itibaren hizmet vermeye başlayacak ve 3. gün normal seferlerine devam edecek.” dedi.

Arefe günü mezarlıklara otobüs kaldırılacak

Çorum Belediyesi, arefe günü sabah namazından sonra mezarlıklara otobüs kaldıracak.

Arefe günü sabah namazından sonra Ulucami, Kevser Cami, Ejder Cami, Köroğlu Cami, Sarılık Cami, Selimiye Cami, Abdibey Cami, Hz İbrahim Cami, Kafkasevler Cami, Beytepe Cami, Mevlana Cami, Alaaddin Cami, Huzur Cami, Binevler Cami, Buhara Cami, Tevhit Cami,  Garantievler Cami, İmam Hatip Cami, Fatih Sultan Mehmet Cami, Mimar Sinan Cami, Yörükevler Cami, Ehlibeyt Cami ve Esnafevler Cami güzergahından tüm mezarlıklara otobüsler hareket edecek.

Mezarlıklar bayrama hazır

Çorum Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi mezarlıkları bayram ziyaretine hazırlıyor. Mezarlıklarda bayram öncesi genel temizlik, ot biçme bakım ve onarım çalışmalarıyla birlikte yabani otları ilaçlama çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor.

Vatandaşların gönül rahatlığıyla mezarlıkları ziyaret edebilmeleri için gerekli çalışmaları yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Yeni normalleşme ile Kurban Bayramı öncesinde yoğun bir mezarlık ziyareti olacağını tahmin ediyoruz. Ekiplerimiz mezarlıklarımızda yapılması gereken çalışmaları büyük bir titizlikle yapıyor. Çorum Belediyesi olarak mezarlık ziyaretlerinin sağlıklı bir ortamda gerçekleşmesi için gerekli tüm önlemleri alıyoruz.” diye konuştu.

 Valilik ve Belediye halkla bayramlaşacak

Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi ortaklaşa bayramlaşma töreni düzenleyecek.

Bayramın 2. Günü 21 Temmuz Çarşamba saat 14.30’da protokolün katılımıyla gerçekleşecek olan bayramlaşma törenine tüm Çorumluları davet eden Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Pandemi sürecinde belki de en çok hasret kaldığımız bayramlaşma geleneğini bu bayram hemşehrilerimizle gidereceğiz. Valilik Hizmet Binası önünde gerçekleşecek bayramlaşma törenine tüm hemşehrilerimizi bekliyoruz.” dedi.

 

You may also like

More in Gündem