Hitit Üniversitesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıl dönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığının “Belgelerle Cumhuriyet’in Kuruluşu ve Gelişimi Fotoğraf Sergisi” açıldı.

Cumhuriyet’in kuruluş ve gelişim aşamasında alınan önemli kararların belgelerinin yer aldığı sergi için Hitit Üniversitesi Kuzey Kampüsü Sosyal Yaşam ve Kültür Merkezi’nde açılış töreni düzenlendi.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamalarına anlamlı bir etkinlikle başladıklarını söyledi.

Serginin akademisyen ve öğrencileri geçmişe götüreceğini belirten Prof. Dr. Öztürk, “Sergide çok özel evraklar var. Devlet Arşivleri Başkanlığının özenle seçtiği, Cumhuriyet’in kuruluşuna dönük bir çalışma. Cumhuriyet’in 100. yılının onurunu, şerefini yaşadığımız bir hafta olmasını diliyorum.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Öztürk, beraberindeki akademisyenlerle sergiyi gezerek, Türkiye’nin son 100 yılına ışık tutan belgeleri inceledi.

Sergide, devletin şeklinin Cumhuriyet olarak belirlendiği, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak seçildiği, Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim’de bütün yurtta 100 pare top atışı yapılması ve bayram ilan edilmesi gibi önemli anlara ışık tutan belgeler dikkat çekti.

Sergi bir hafta boyunca Kuzey Kampüs Sosyal Yaşam ve Kültür Merkezi’nde gezilebilecek.

You may also like

More in Gündem