Ortaköy ilçesine bağlı İncesu Köyü’nde bulunan ve çeşme oluğu olarak kullanılan Doğu Roma dönemine ait vaftiz teknesi, belediyenin girişimleriyle Çorum Müzesi’ne kazandırıldı.

Edinilen bilgilere göre, İncesu Köyü’nde yaşayan bir köylü arazide vaftiz teknesi buldu. Tekneyi köye getiren vatandaş, bulduğu teknenin tarihi değerinden habersiz bir şekilde onu çeşme oluğu olarak kullanmaya başladı. Doğu Roma dönemine ait olan ve yeni doğan çocuklar ile savaşa giden askerlerin vaftiz edildiği yaklaşık bin 700 yaşında olduğu tahmin edilen tekne, Ortaköy Belediye Başkanı Taner İspir ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin girişimleriyle müzeye kazandırıldı.

7 bin yıllık bir geçmişe sahip ilçenin Hititlere başkentlik, Doğu Roma ve Türk Medeniyetine ev sahipliği yaptığını hatırlatan Ortaköy Belediye Başkanı Taner İspir, “İncesu Köyü’nde yaşayan bir kişi tarafından arazide bulunup evinin önünde çeşme oluğu olarak kullanılan tarihi eserin bin 700 yıllık Doğu Roma medeniyetine ait kutsal vaftiz teknesi olduğu tespit edildi. Bu kutsal olduğu kabul edilen tekne, gerek çocukların vaftiz edilmesi gerekse ordu komutanları ve askerlerin dini törenlerle kutsanarak savaşa gönderilmesi gibi amaçlar için kullanıldığı ortaya çıktı. Vaftiz teknesini jandarma ve belediye ekiplerimizle birlikte ilimiz Müze Müdürlüğü’ne teslim ederek ilim dünyasına kazandırmış olduk.” dedi.

You may also like

More in Asayiş