Asırlık çiğdem aşı geleneği Çorum’da yaşatılıyor.  Çorum Belediyesi’nin düzenlediği “Çiğdem Aşı ve Geleneksel Çocuk Oyunları” renkli görüntülere sahne oldu.

UNESCO’nun dünya kültür miras listesinde yer alan “çiğdem aşı” geleneği Çorum’da yaşatılmaya devam ediyor. Kültürel miraslarımızdan olan çiğdem aşı ve geleneksel çocuk oyunlarının gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Çorum Belediyesince şenlik düzenlendi. Kadeş Barış Meydanı’ndaki etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Şölen havasında geçen etkinlikte çocuklar, okkel, yakar topa, ip atlama ve misket gibi 20 farklı oyun oynayarak eğlendi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Geçmişimizin, kültürel olarak medeniyetimizin yeniden ihyası benim için kıymetli. Bir tarihi meydan projesi, arastanın, kalenin restorasyonu, bir kültür projesi bizim için ne kadar değerliyse çiğdem aşı ve geleneksel çocuk oyunları gibi kültürel mirasımızın yaşatılması da o kadar önemli. Gençlerimizin bir ayağının geçmişte olmasını diğer ayağıyla bilimde, teknolojide, sanatta, kültürde olmasını hedefliyoruz.” dedi.

 

You may also like

More in Gündem