1 Milyon 384 Bin m2 Alan Çorum Belediyesi’nin Oldu 

Çorum için tarihi bir gün yaşandı.  Çimento Fabrikası arazisi için imzalar atıldı. Çimento Fabrikası’nın 1 milyon 384 bin m2’lik arazisinin tamamı resmen Çorum Belediyesi’nin oldu.  

“Çorum Belediyesi Çimento Fabrikası Arazi Satın Alım Töreni” Turgut Özal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Votorantim yetkilisi ile Çorum Belediyesi Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın arasında satış sözleşmesi imzalandı.

İmza törenine Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti ve MHP Belediye Meclis Grubu Üyeleri, Votorantim Firması Türkiye CEO’su ve firma yetkilileri katıldı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Belediye’nin içinde bulunduğu durum bunu hayal edemeyeceğimiz noktadaydı. Ekonomik problemleri hallettik. Buranın kazandırılması Çorum için çok önemliydi.” dedi.

Çimento Fabrikası arazisi için şu anda 42.5 Milyon TL peşin ödeyeceklerini belirten Başkan Aşgın, Mayıs-Haziran arasında 5’er Milyon TL, Kasım ayına kadar da 10’ar Milyon TL taksitle toplamda 102 Milyon 500 Bin TL ödemek üzere anlaştıklarını bildirdi. Aşgın “Borcumuzu krediye bulaşmadan kendi öz kaynaklarımızla ödemeye kararlıyız” dedi. Başkan Aşgın, Çorum Çimento Fabrikası’nın 1 milyon 384 bin m2 arsasını bütün hakları ile devraldıklarını açıkladı.

Çimento Fabrikası arsasının yerine yapılacak olan çalışmayla ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Aşgın, “Uygulanacak olan proje için katkı vermek isteyen herkesi davet ediyoruz.” dedi. Aşgın Çorum’un faydasına olan en doğru projeyi bulmak için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Votorantim Çimento Türkiye Ceosu Hatim Benmoussa ise, bu arazinin Çorum halkına hizmet etmesi konusunda Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın çözüm odaklı bir anlayış gösterdiğini söyledi.

Yapılan açıklamaların ardından Çimento Fabrikası arazisinin Çorum Belediyesi tarafından satın alınması içeren protokol imzalandı.

You may also like

More in Eğitim