Çorum Belediyesi, Biyokütle Tesisinde Yıllık 15 Milyon Kilowatt Saat Elektrik Üretecek

Çorum Belediyesi yenilenebilir enerji çalışmaları kapsamında Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmaya imza attı. Çorum Belediyesi tarafından kurulan Biyokütle Tesislerinde enerji üretimi başladı. Evsel atıkların enerjiye dönüştüğü tesiste yıllık 15 milyon kilowatt saat elektrik üretilecek.

Çorum Belediyesi elektrik üretiminin başladığı biyogaz tesislerinde tanıtım programı düzenledi. Programa Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, AK Parti, CHP ve MHP belediye meclis üyeleri ile tesisin kurulumunu gerçekleştiren Arel Enerji firmasının temsilcileri katıldı.

Programda konuşan Arel Enerji Genel Müdürü Halim Dugan, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın katkıları ile 4-5 ay gibi bir sürede tesisi faaliyete geçirdiklerini açıkladı. Dugan, bir Çorumlu olarak Çorum’a böyle bir tesis kurmanın gururunu yaşadığını söyledi.

Arel Enerji yetkilileri de tesisle ilgili teknik bilgiler verdi. Yapılan açıklamada tesisin Çorum’da yaklaşık 8 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak ölçüde enerji üreteceği ifade edildi. Firma mühendisleri, yıllık 15 milyon kilowatt enerji üretecek olan tesisin 4-5 ay gibi kısa sürede tamamlanmasından dolayı Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür ettiler.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da açıklamasında Çorum Belediyesi’nin yenilenebilir enerji konusunda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başkan Aşgın, biyokütle tesisinde yılda 15 milyon kilowatt saat elektrik üretileceğini, bunun yüzde 22’sinin kâr paylaşımı modeli ile belediyeye ait olduğunu açıkladı.

Güneş enerji sistemi için de çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Aşgın, “GES projemizin ihalesini önümüzdeki aylarda yaparak tükettiğimiz tüm enerjinin belediye tarafından üretildiği bir noktaya geleceğiz.” dedi.

You may also like

More in Eğitim