80 dönümlük tarlaya ekilen buğdaylar hasat için gün sayıyor

Çorum Belediyesi’nin 80 dönümlük araziye ektiği buğdaylar hasada hazırlanıyor. Hasadın ardından buğdaydan elde edilecek un, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Çorum Belediyesi her alanda üretmeye ve ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ayçiçeği ekibi yapılan Konaklı terfi istasyonu yanındaki 80 dönümlük arazide bu kez ihtiyaç sahipleri için ekmeklik buğday yetiştiriliyor.

Geçen yıl da ayçiçeği ekilmişti

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın buğday tarlasında incelememelerde bulunu. Başkan Aşgın 30 yıldır boş duran araziyi tarıma kazandırdıklarını dile getiren Başkan Aşgın “Geçtiğimiz yıl bu alana ayçiçeği ektik ve güzel bir hasat sonucunda ayçiçeklerimizden yağ elde ettik ve Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nde kayıtları bulunan 2 bin ailemize 4 tonluk bu yağları ulaştırdık. Bu yıl da bu muazzam alana buğday ektik. Bu bölgede geleneksel tohumlarımızdan biri olan Glosa tohumu belki de ilk kez ekiliyor ve göründüğü gibi başaklarımız çok verimli gözüküyor.” dedi.

İhtiyaç sahiplerine un olarak ulaştırılacak

Buğday başaklarının hasat edilecek düzeye geldiğini ifade eden Başkan Aşgın, “Bir hafta içerisinde buranın hasadını yapmayı planlıyoruz.” dedi. Başkan Aşgın buğdaydan elde edilecek unları 10 kilogramlık paketler halinde Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne kayıtlı ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklarını açıkladı.

Buğdaydan sonra soğan ekilecek

Başkan Aşgın, 80 dönümlük araziye buğdayın ardından da soğan ekimi yapılacağını açıkladı. Başkan Aşgın “Düvenci Ovası, Konaklı, Eskice Köyü civarında soğan ekimi pek fazla yok çünkü sulu arazi yok. Fakat bu arazinin bir avantajı var hem altından muazzam bir dere geçiyor hem de burada birçok kuyumuz bulunuyor. Biz de yaptığımız istişareler sonucu önümüzdeki yıl bu bölgeye soğan ekimi yapacağız ve daha sonraki yıl ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize ulaştıracağımızı umut ediyoruz.” dedi.

Konaklı bölgesine GES kurulacak

Her alanda üreten bir belediye olduklarının altını çizen Başkan Aşgın, güneş enerjisi santralleriyle ilgili çalışmaların da devam ettiğini dile getirdi. Başkan Aşgın “Konaklı bölgesinde tarıma uygun olmayan 13 bin metrekarelik alan için güneş enerjisi santrali kurulumuyla ilgili geçtiğimiz hafta içerisinde meclisimizde bir karar aldık. Bu kararın ardından hemen uygulamaya başladık. Hedefimiz kendi kullandığı enerjinin tamamını kendi üreten bir belediye olmak.” dedi.

You may also like

More in Ekonomi