EkonomiGündem

Çorum Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

0

Çorum Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası Çorum Şubesi arasında bir süredir devam eden toplu iş sözleşme görüşmeleri tamamlandı. Atılan imzalarla birlikte belediye işçisinin 2023 yılının ilk altı ayında alacağı ücret 14 bin 300 TL oldu.

Çorum Belediyesi yeni hizmet binası konferans salonunda gerçekleşen imza törenine Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hak-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Miksen Genel Sekreteri Av. Zekeriya Sancı, Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı Mustafa Köroğlu, belediye ve sendika yöneticileri ile işçiler katıldı.

Törende konuşan Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Tüm çalışma arkadaşlarımız aşkla çalışıyorlar. Geçmişten günümüze güzel işlere imza atıldı bugünden sonra da atılmaya devam edecek. Her zaman işçimizin, memurumuzun, personelimizin yanında olduk. Her zaman terazinin personel tarafına baktık. Bugünde çok güzel bir sözleşmeye imza atacağız. Çorum Belediyesi iyi günde kötü günde her zaman devletinin yanında oldu. Özellikle son dört yıl hem devlet olarak hem de belediyeler olarak büyük imtihanlardan geçtik. Pandemi döneminde üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Deprem oldu. Deprem olur olmaz biz hemen itfaiye de buluştuk. Yine orada sizler vardınız. Çorum Belediyesi olarak Afşinlilerin gönlüne, zihnine Çorum’u sizler kazıdınız. Sizleri tebrik ediyorum. Afşin Belediyesi bizim kardeş belediyemiz oldu. Sizinle bir kez daha gurur duydum. Bundan sonra da gurur duymaya devam edeceğiz” dedi.

Çorum Belediyesi Personel şirketinde yaklaşık 1700 çalışan olduğunu ifade eden Başkan Aşgın, “Her bir arkadaşımız çalışanımız kahramandır. Görüşmelerimiz neticesinde imkanlarımızı sonuna kadar kullanarak bir ücret belirledik. Bununla da yetinmeyerek işçi kardeşlerimizin maaşlarını memur maaş artışlarına göre düzenledik. Açıklayacağımız rakam 3-4 aylık bir rakamdır. Şu anda aile yardımıyla beraber bir işçimizin alacağı ücret 14 bin 300 TL’dir. Bu ücrete kalifiye dahil değildir. Kalifiye olanlar yine farklarını almaya devam edecekler. 100’ün üzerinde arkadaşımızı da kalifiyeye dahil ettik. Sözleşmemiz bütün mesai arkadaşlarımıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Çorum Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası Çorum Şubesi arasında toplu iş sözleşmesine imzalar atıldı. Tören hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.

 

You may also like

More in Ekonomi