İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, Çorum’un Türkiye’de arilikte 6. sırada olduğunu açıkladı.

Çorum’u hayvancılıkta merkez yapmak istediklerine işaret eden Sarı, ” İlimiz Hastalıktan Ari İşletme statüsünü sevdi. İlimizde Hastalıktan Ari İşletme Belgesi almak isteyen yetiştirici sayısının artması ile Çorum, bölge hayvancılığı için önemli bir merkez olacağı gibi işletme sahipleri de devletimiz tarafından verilen destekler ile gelirlerini artıracaktır. Çorum hayvancılığını geliştirmek için süt işletmelerinde hastalıktan arilik oluşturmak birinci önceliğimizdir.” dedi.

Arilikte çok yol katettiklerini anlatan Sarı, “Karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik ve hijyenik şartlara sahip, tüm hayvanları şap, tüberküloz ve brusella ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıktan ari işletme denir.” diye konuştu.

Çorum’da 240.000 adet büyükbaş hayvanın bulunduğunu belirten Sarı, “Hayvan genetiğimizin iyi olmasının yanında, ari hayvan sayımızı da artırmamız gerekmektedir. Bu amaçla İlimizde Türkiye’ye örnek olacak şekilde bir köyümüzde ilk Hastalıktan Ari Köyü oluşturduk. 2018 yılında Hastalıktan Ari işletme sayısını 3 iken şu anda 48 işletmeye çıkarmış bulunmaktayız. Hastalıktan Ari İşletme sayısı ile Türkiye genelinde 56. sıradaki sayımızı 9. sıraya yükselttik. Hedefimiz, 2022 yılı sonu itibari ile hastalıktan ari işletme sayısını 80 işletmeye çıkararak Türkiye sıralamasında 6. sıraya yerleşmektir. 2023 yılında ise ilk üçe girmeyi hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için çalışmalarımız devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

Hastalıktan Ari İşletmelerin Bakanlık tarafından da desteklendiğini hatırlatan Sarı, “Damızlık boğalar dışındaki, altı ay yaşın üzerindeki erkek hayvanlar hariç, tüm sığırlar için ari işletme desteklemesi yapılmaktadır. Ari sığır başına ödeme birim miktarı ari hayvan başına 450,00 Türk Lirası’dır. Bu desteklerden tüm üreticilerimizin faydalanmasını istiyoruz.” şeklinde ifadelerde bulundu.

You may also like

More in Ekonomi