Uluslararası Öğrencilerden Çorum Ekonomisine Büyük Katkı

Hitit Üniversitesi’nde eğitim gören uluslararası öğrencilerin, Çorum ekonomisine katkısının yaklaşık 15 milyon lira olduğu belirtildi.

Hitit Üniversitesi Uluslararası Ofis Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Murat Toman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, küresel bir güç olma yolunda ilerleyen Türkiye’nin, uluslararası öğrencilerin ilgisini çektiğini belirterek, son yıllarda dünyanın farklı bölgelerinden çok sayıda öğrencinin üniversite eğitimi almak için Çorum’a geldiğini söyledi.

Hitit Üniversitesi’nde eğitim gören 62 ülkeden öğrenci bulunduğuna işaret eden Toman, “Üniversitemiz, uluslararası öğrenciler açısından giderek daha fazla ilgi görmeye başladı. 2018 yılında 60 uluslararası öğrencinin tercih ettiği üniversitemizde, bu sayı 2019’da 85, 2020’de 452’ye yükselirken, 2021’de bu sayının 500’ü geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Uluslararası öğrencilerin, pandemi krizine rağmen Çorum’da daha fazla görünür olmaya başladığını ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Toman, şunları kaydetti:

“Üniversitemizin güçlü akademik altyapısı ve Çorum’un yaşanabilir en ideal öğrenci kentlerinden biri olması,  Avrupa’dan Asya ve Afrika’ya kadar dünyanın farklı bölgelerinden öğrenci çekmemizi sağlıyor. Bugün itibarıyla 600’den fazla aktif öğrencimiz, Çorum’da bulunuyor. Bunun yanı sıra, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Türkçe eğitimi almak için civar illerdeki üniversitelerden gelen uluslararası öğrencilerimiz de var. Bu öğrencilerimizin Çorum’a en önemli kazanımlarından biri, şehir ekonomisine sağladıkları katkıdır. Yaptığımız değerlendirmelerde, uluslararası öğrencilerimizin şehir ekonomisine doğrudan sağladığı yıllık katkının 15 milyon lira civarında olduğunu görüyoruz.”

Dr. Öğretim Üyesi Toman, yeni eğitim öğretim döneminde, yüz yüze eğitimle birlikte uluslararası öğrencilerin şehir ekonomisine katkısının 2 katına çıkmasını öngördüklerini belirterek, “Uluslararası öğrenciler, bir taraftan şehir ekonomisine katkı sunarken diğer taraftan da geldikleri ülkelerde de şehrimizin ve ülkemizin tanıtımına vesile oluyorlar. Bu bağlamda, üniversite olarak uluslararası öğrencilerimizi aynı zamanda kültür elçisi olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

You may also like

More in Gündem