Çorum tarihi bir gün yaşadı. Çorum Belediyesi’nin hayata geçireceği Tarihi Kent Meydanı Projesi kapsamında eski Halkbank binası yıkıldı.

Çorum, tarihi ve kültürel değerleri ile ayağa kalkıyor. Saat Kulesi ve Ulu Cami’yi içine alan meydan projesinin ilk adımı olarak eski Halkbank binasının yıkım işlemi törenle başladı.  Yıkım alanında düzenlenen törene Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, İl Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Fatih Temur, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

“TARİHİ YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Törende konuşan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, tarih kent meydanı projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.   Ulu Cami merkezli bir tarihi meydan oluşturmayı hedeflediklerini belirten Başkan Aşgın, “Şehirlerin ruhu tarihi mekânlarıdır. Biz de şehrimizde tarihi yeniden ayağa kaldıracağız.” dedi.

SIRADA ZİRAAT BANKASI BİNASI VE 1. NOTER’İN OLDUĞU BİNA VAR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başta olmak üzere Çorum Milletvekilleri ve Vali Mustafa Çiftçi’nin desteği ile Halkbank ve Ziraat Bankası binalarını devraldıklarını belirten Başkan Aşgın, “İlk etapta eski Halkbank binasını yıkarak kent meydanı için tarihi adımı atmış oluyoruz. Ziraat Bankası da taşındıktan sonra oranın da yıkımını gerçekleştireceğiz, ardından 1. Noter binasını yıkacağız, Merkez Simit Fırını’nın olduğu binayı da iki katlı kalacak şekilde üst katlarını tıraşlayarak tarihi dokuya uygun hale getireceğiz.” dedi.

BİR YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK

Başkan Aşgın, Çöplü Arastası’nın restorasyonu ile birlikte Çorum Kalesi’nden Ulu Cami’ye kadar uzanan Tarihi Kültür Yolu’nu, Kent Meydanı’nı da içine alacak şekilde bir yıl içerisinde tamamlayacaklarının müjdesini verdi.

VALİ ÇİFTÇİ: “BAŞKANIMIZ AŞKLA ÇALIŞIYOR”

Vali Mustafa Çiftçi de çalışmalarından dolayı Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ı tebrik etti. Çiftçi, “Çorum Belediyesi, tarihi – kültürel dokuyu ortaya çıkarma adına yaptığı çalışmalarda çok güzel bir neticeye ulaştı. Halkbank binasının yıkılması ile Kent Meydanı projesi start almış olacak. Belediye Başkanımız göreve geldiği günden bu yana aşkla çalışarak ilimize değer katmaya devam ediyor. Yapılan çalışmaların ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Halkbank binasına ilk kepçe darbesi vurularak yıkım işlemi başlatıldı. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da iş makinesinin direksiyonuna geçerek yıkım çalışmalarına katıldı.

 

 

 

You may also like

More in Gündem