Füzuli ile Çorum’un Kardeşliğine Meclisten Onay

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın tarafından geçtiğimiz günlerde gündeme getirilen Azerbaycan’ın Füzuli şehri ile kardeş şehir olma düşüncesi ocak ayı belediye meclis toplantısında oy birliğiyle hayata geçti.

Füzuli şehrinin Azerbaycan’ın kadim kentlerinden biri olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, geçtiğimiz günlerde Ermeni işgalinden kurtarılan ve adını Türk Şiirinin en büyük şairlerinden biri olan Fuzuli’den alan Füzuli şehrinin Çorum Belediyesi’nin Türk Cumhuriyetlerinden ilk kardeş şehri olacağını belirtti. Aşgın, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da destekleriyle Fuzuli şehrimiz özgür bir Türk yurdu olarak tescillendi. Azerbaycan’daki tüm gazilerimize selam ediyor, şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Füzuli ile kardeş şehir olma düşüncesinin nasıl doğduğuna ilişkin de bilgiler veren Başkan Aşgın, “Fuzuli’nin Azerbaydan’daki trafik kodu 19 bizim plakamız da 19. İki 19’un kardeşliğinin tescili gerekir dedik. Geçtiğimiz haftalarda Dışişleri Bakan Yardımcımızla bizzat görüşerek bu talebimizi kendisine ilettik. Bakü Büyükelçiliği ve Azerbaycanlı dostlarımızla görüştüklerinde bu teklifin kendilerini çok duygulandırdığını ifade ettiler. Füzuli, Ermeni işgali altındaydı. Türkiye’nin de destekleriyle Azerbaycan’ın işgal altındaki tüm şehirleri özgürlüğüne kavuştu. Bu kadar kısa sürede kardeş şehir girişimi yapılmasından büyük bir memnuniyet duyduklarını, bu teklifi kabul edeceklerini ve bu tekliften şeref duyacaklarını yetkililere ilettiler. İnşallah bugün gönüllerde olan bu kardeşliği Belediyemiz Meclisi de tescillemiş oldu.” diye konuştu.

You may also like

More in Gündem