Tarihi Çorum Kalesi’nin restorasyon ihalesi yapıldı. Çorum Belediyesi, Selçuklu mirası olan 1100 yıllık tarihi kaleyi turizme kazandıracak.

Tarihi eserlerin ihyası ve restorasyonu konusunda önemli çalışmalar yürüten Çorum Belediyesi, kalenin restorasyon çalışmaları için start verdi.  Şehrin en önemli tarihi yapıları arasında yer alan Çorum Kalesi’nin restorasyon ihalesi yapıldı. Çalışma kapsamında kalenin bedenlerinin restorasyonu, aydınlatma çalışması ve kale etrafının drenaj hattı yapılacak.

Çorum Belediyesi İhale Salonu’nda gerçekleşen ihalede 3 firma teklif sundu.  Yaklaşık maliyeti 32.701.223 TL olarak ihaleye çıkan restorasyon yapım işine Yapıteksan İnşaat Mimarlık Şirketi 19.891.000 TL, İmaş İnşaat Mühendilik Şirketi 20.133.000 TL, Prokan İnşaat Mühendislik Şirketi 24.629.959 TL teklif sundu. Teklif dosyaları ihale komisyonu tarafından incelenmek üzere teslim alındı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler neticesinde hazırlanan protokol, geçtiğimiz temmuz ayında Valilik ve Çorum Belediyesi arasında imzalanmıştı. Protokole göre restorasyon maliyetinin yarısı Bakanlık tarafından yarısı da Çorum Belediyesi tarafından karşılanacak.

Şehrimizin kültürel varlıklarının korunması adına çok önemli bir adımı attıklarını belirten Başkan Aşgın, Selçuklu mirası olan 1100 yıllık Çorum Kalesi’nin şehrimizin en önemli tarihi eserlerinden birisi oldu olduğuna vurgu yaptı.  Tarihi kalenin Çorum’un kimliği ve geleceği açısından son derece önemli bir yapı olduğunu ifade eden Başkan Aşgın, “Kültür Bakanlığımızdan yüzde 50 hibe aldık. Kale restorasyonunun yüzde 50’sini belediye yüzde 50’sini Bakanlık karşılayacak.” dedi.

 

 

 

 

You may also like

More in Gündem