Çorum Hattuşa ve Boğazköy Müzeleri, Sanal Ortamda Ziyaret Ediliyor

Covid-19 tedbirleri dolayısıyla kapanan müzeler, eserlerini sanal ortama taşıdı. Çorum’daki müzeler de sanal ortamda ziyaretçilerini konuk ediyor.

Birçok alanda dijital dönüşümün deneyimlendiği salgın döneminde müzeler de sanal ortamdaki yerlerini almaya başladı. Pek çok tarihi zenginliği bünyesinde barındıran Çorum Müzeleri de eserlerini sanal ortamda sergileyen müzeler arasındaki yerini aldı.

Çorum Müzesi, Boğazköy Müzesi ve Hattuşa Örenyeri sanal ortamda gezilebilen müzeler arasında yer alıyor. Müzeler, şu günlerde 360 derece bakış açısıyla gezinmeyi mümkün hale getiren programlar sayesinde sanal olarak ziyaret edilebiliyor.

“sanalmuze.gov.tr” adresindeki sanal müzeler içerisinde yer alan Çorum Müzesi, Boğazköy Müzesi ve Hattuşa Örenyeri, tarihi eser meraklılarının oldukça ilgisini çekiyor. Ziyaretçiler, bir tıkla müze koridorlarında yürümeye başlarken ilgilerini çeken sanat eserlerini de yakından inceleme fırsatı buluyor.

Çorum Müzesinde bazı tarihi eserlerle ilgili bilgiler de görsel şölenler eşliğinde ziyaretçilere detaylı olarak veriliyor. Burada Eski Tunç Çağı Alacahöyük Mezarında ölü gömme töreni olarak adlandırılan merasim, sanal olarak canlandırılıyor.  Ziyaretçiler ekran başında mezar hakkında interaktif olarak bilgi alabiliyor. Çorum’da yapılan arkeolojik kazılarda çıkartılan Hitit dönemi eserleri müzede sergileniyor. Koleksiyonda özel bir yere sahip olan kabartmalı vazolar da diğer eserlerle ile birlikte müzede yer alıyor.

Çorum Müzesi Etnografya salonunda yer alan, Türk sanatının Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar devam eden örneklerinin sergilendiği bölüm de sanal ortamda ilgi görüyor.

Boğazköy Müzesi de sanat ziyaret ile gezilebilen müzeler arasında yer alıyor. Boğazköy Müzesinde eşi bulunmayan çok sayıda eser ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Hattuşa Antik Kenti içerisinde bulunan sfenks Boğazköy Müzesi’nin en önemli eserleri arasında yer alıyor.

 

 

Sfenkslerin bulunduğu kapı ile geçilen Hitit salonunda Hititlerin devlet ve toplumsal yapısı zengin görsellere sahip panolar ve eserlerle anlatılıyor.

Öte yandan Hitit başkenti Hattuşa Örenyeri ve açık hava müzesi de sanal olarak gezilebiliyor. Bu salonda Çorum’a özgü bakırcılık, leblebicilik ve kahvehane kültürünü yansıtan üç ayrı dükkân çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak canlandırılıyor.

 

 

You may also like

More in Gündem