15 Temmuz Ruhuyla Kadeş Barış Meydanı Doldu

Çorum 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde tek yürek oldu. 15 Temmuz ruhuyla Kadeş Barış Meydanını dolduran binlerce vatandaş ülkemizi bölmek isteyenlere bir kez daha mesaj verdi.

Çorum’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle program düzenlendi. 15 Temmuz ruhuyla Kadeş Barış Meydanı’nda buluşan Çorumlular ilk gün gibi yine tek yürek oldu.

Programa AK Parti Çorum milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın millete sesleniş konuşmasıyla başladı. Vatandaşların ve protokol üyelerinin Türk bayraklarıyla katıldığı etkinlikte şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Muharrem Biçer tarafından yapılan dua ile devam etti.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın programda yaptığı konuşmada 15 Temmuz’da Türk halkının tek vücut olup darbecilere engel olduğunu dile getirerek, “Bugün de bağımsızlığımız söz konusu olduğunda yine canımız pahasına vatanımızı savunmaya hazırız” dedi.

AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya da, vatanında sahip çıkan türk milletine minnettar olduklarını söyledi. Kaya “15 Temmuz silah seslerine, uçak seslerine, tank seslerine karşı sala ve ezan seslerinin galip geldiği gecedir. 15 Temmuz bu milletin en büyük zaferidir” dedi.

AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan da 15 Temmuz’da yaşananları asla unutturmayacaklarını ve unutturmayacaklarını söyledi. Ceylan “Bundan sonra daha uyanık olacağız, hala bu oyunlar devam ediyor. İçteki ve dıştaki hainler ülkemiz üzerinde kirli oyunlarını sürdürmek istiyor. Biz Türk bayrağının altında bir ve beraber olacağız” dedi.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi de törende yaptığı konuşmada 15 Temmuz’daki olayların ihtilal değil, işgali hedeflediğini söyledi.  Çiftçi, “15 Temmuz kalkışmasının amacı Türkiye’yi işgal girişimiydi. Türkiye’yi haritadan silmekti” dedi.  Allah’ın bir daha böyle karanlık geceler yaşatmaması ve devlete zeval vermemesi için temenni de bulunan Vali Mustafa Çiftçi, “15 Temmuz, 50 yıl boyunca sinsi şekilde ele geçirmeye çalıştığı devleti, fiili olarak da ele geçirmeye çalışma planları olan, hesapları olan hain terör örgütünün bütün planlarının, hesaplarının milletin sinesine çarptığı, paramparça olduğu kutlu gecenin adıdır. 15 Temmuz gecesinde Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanlara inen halkımız darbeye dur demiş ve darbelerin önünün bir daha açılmamak üzere kapatmıştır” dedi.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ve 15 Temmuz koşusunda dereceye giren sporculara ödüller verildi.

Program Eşref Ziya Terzi konseri ile sona erdi. Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen konserde kahramanlık türküleri ile sahne alan ünlü sanatçı Eşref Ziya Terzi meydanı doldun vatandaşlara coşkulu bir gece yaşattı. Yaklaşık 4 saat süren program Çorum Web TV’den canlı olarak yayınlandı.

You may also like

More in Gündem