Çorum’da 85 Yaş Üstü Vatandaşlara da Aşı Yapılmaya Başlandı   

Koronavirüsle mücadele kapsamında 85 yaş üstündeki vatandaşlara aşı uygulanmaya tüm Türkiye ile birlikte Çorum’da da başlandı. Öte yandan aşı uygulamasının başladığı 14 Ocak tarihinden bugüne kadar Çorum’da 8 bin 200 kişiye aşı yapıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın huzurevleri, engelli ve bakımevleriyle birlikte 90 yaş ve üzeri vatandaşların da aşılanacağı yönündeki açıklamasının ardından Çorum’da da aşılama çalışmalarına başlandı. İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı Çorum’da 85 yaş üstü vatandaşlara aşı yapmaya başladıklarını belirtti. Bu kapsama giren 85 yaş üstü vatandaşlardan isteyenlerin sağlık kurumlarımızda geleyemenlerin ise evlerine sağlık ekibi gönderilerek aşı uygulamalarını yaptıklarını dile getirdi.

Aşı kapsamına girenler ilk etapta 90 yaş üstü olarak belirlenirken Çorum’da yaş alt limiti 85 olarak baz alındı. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için önce kişilerin sağlık kontrolünü yapan ekipler devamında aşı olan kişiyi en az yarım saat gözetim altında tutuyor.

Sağlık İl Müdürü Ömer Sobacı, 14 Ocak tarihinden bugüne kadar Çorum’da sağlık çalışanları, engelliler ve huzurevi sakinleri dahil olmak üzere toplam 8 bin 200 kişiye aşı yapıldığını açıkladı. Sobacı aşılamanın Koronavirüs Bilim Kurulu’nun oluşturduğu takvim doğrultusunda devam edeceğini ifade etti.

You may also like

More in Gündem