İlk Aşılar Sağlık Çalışanlarına

Çorum’da aşı uygulaması başladı. İlk aşılar sağlık çalışanlarına yapıldı. Günlük bin 900 aşının yapılacağı kentte ilk doz aşı çalışmalarının 5 gün içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Çorum’da aşı çalışmaları kapsamında Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 6, Bahçelievler Semt Polikliniğinde ise 14 olmak üzere toplam 20 aşı odası oluşturuldu.  Aşı olan sağlık çalışanları, hiçbir şikayetlerinin olmadığını ve herhangi bir ağrı hissetmediklerini dile getirdi. Sağlık çalışanları, aşıların başlamasına rağmen maske, mesafe ve hijyen kuralının ihmal edilmemesini istedi. İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, birlikte görev yaptığı bir sağlık çalışanının aşısını kendisi yaptı.

İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meral Gülhan ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aysel Kocagül Çelikbaş da Erol Olçok Eğitim Araştırma Hastanesi’nde aşı oldu.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meral Gülhan, tarihi bir günü yaşadıklarını belirterek, “Aylardır bu anı bekliyorduk. Umarım beklediğimiz etkiyi alırız. Sağlık personeli bu dönemde çok sıkıntı çekti. Çok fazla sağlık çalışanımız enfekte oldu. Aşılamaya sağlık çalışanlarından başlandı. Hayırlı olsun. Aylardır beklediğimiz bir an yaşıyoruz. Bu süreci enfekte olmadan atlatan şanslı sağlık çalışanlarındanım. Umarım bundan sonra her şey daha iyi olacak” dedi.

“AŞIYI DÖRT GÖZLE BEKLEDİM”

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aysel Kocagül Çelikbaş da, 10 aydır tüm çalışanlarının yoğun bir süreç yaşadığını, hep birlikte bu hastalıkla savaştıklarını ve zor günler yaşadıklarını söyledi.  Ekim ayında vaka sayılarının artmasıyla hasta kayıpları olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çelikbaş, birçok sağlık çalışanının da koronavirüse yakalandığını ve zor günler yaşadıklarının altını çizdi. İkinci tedbir dönemiyle birlikte serviste yatan, yoğun bakımda yatan hasta sayısı ile poliklinik sayısında düşüş olduğunu anlatan Çelikbaş, “ Pandemi döneminde enfekte olmadım. Hasta olsaydım çok zor atlatırdım. Aşıyı dört gözle bekledim. Koronavirüs aşısıyla ilgili sürekli sorularla karşılaştım. Medyada yapılan tartışmalar insanların kafasında çok fazla soru işareti oluşmasına neden oldu.  Ama her sorulduğunda aşı gelsin, hastane koridorunun ortasında ilk aşıyı ben yaptıracağım demiştim. Gerçekten de bugüne ulaşmamız çok sevindirici. Sağlık çalışanlarından aşılanmaya başlanması çok sevindirici. Sağlık çalışanları ciddi şekilde enfekte oldu. Hayatını kaybedenler oldu. Bundan sonraki süreçte içimiz biraz daha rahatlayacak. Aşı olmamız veya olmamamız maskeleri indirmemizi sağlamayacak. Hasta olup ikinci kez hasta olanlar var. 28 gün sonra ikinci aşımızı olacağız. Ondan belki uzun bir süre sonra koruyucu antikor üretme düzeyine ulaşabileceğiz. Süreç bitene kadar hiçbirimiz zannetmemeliyiz ki aşı olsak da maskeleri çıkarabileceğiz. Güzel günler bir adım daha yaklaştı” diye konuştu.

“AŞI OLSAK DA KURALLARI İHMAL ETMEMELİYİZ”

İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı da bugünleri görmekten dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, “Aşının yüzde 50’nin üzerinde koruyucu etkisi var. Çok şükür bugünleri gördük. Tüm sağlık çalışanların imdadına yetişti. Rahatladık diye düşünüyorum.  Ama aşıya güvenerek maske, mesafe ve hijyen kuralını ihmal etmemek zorundayız. Toplum olarak aşıyla birlikte ufukta bir ışık gördük. Herkese sağlıklı günler diliyorum. 9 bin 500 aşı geldi. Aşıların büyük kısmı sağlıkçılara yapılacak. 6 bin 500 – 7 bin civarında sağlık çalışanımız var. Aşı sıkıntımız yok. 28 gün sonra ikinci dozu olacağız.” şeklinde konuştu.

“İLK DOZ AŞI ÇALIŞMALARInı 5 GÜN İÇERİSİNDE BİTİRMEYİ PLANLIYORUZ”

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mesut Sezikli, Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 6, Bahçelievler Semt Polikliniği’nde 14 olmak üzere 20 aşı odası oluşturduklarını açıkladı.

Sezikli, “Aşılama çalışmaları başladı. Günlük ortalama bin 900 personelimize aşı yapacağız. İlerleyen günlerde bu sayı artırılabilir. Tüm aşılamalar MHRS üzerinden yapılıyor. Herhangi bir problem yok. 4-5 gün içerisinde tüm sağlık çalışanlarının aşılarını tamamlamayı planlıyoruz.” dedi.

 

You may also like

More in Eğitim