“Çırpınırdın Karadeniz” türküsüyle milyonların tanıdığı ve sevdiği Azerin, Çorum’da konser verdi. Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen konser Kadeş Barış Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Çorum Belediyesi Ramazan Bayramı etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen Azerin Konseri’ne soğuk hava ve yağışa rağmen yoğun ilgi gösteren Çorumlular, ellerinde Türkiye ve Azerbaycan bayraklarıyla ünlü sanatçıya eşlik etti.

“Türk’ün öz yurdu Karabağ, tarihte olduğu gibi bundan sonra da kıyamete kadar Türk’ün öz yurdu olmaya devam edecek

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Türk’ün öz yurdu Karabağ’ın tarihte olduğu gibi bundan sonra da kıyamete kadar Türk’ün öz yurdu olmaya devam edeceğini belirterek, “Bugün adeta iki bayramı bir arada yaşıyoruz. Yeryüzünde birbirine yakışan iki bayrağı elimizde tutuyoruz. Adeta iki ülkeyi hep beraber ayağa kaldırma mücadelesi veriyoruz. Şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz. 1918 yılında Azerbaycan’a giden Kafkas İslam Ordusu’nda Çorumlu kardeşlerimiz var. En çok şehit veren şehirlerden bir tanesi Çorum. 30 şehidimiz Kafkas İslam Ordusu’nun neferi olarak gittiği o mübarek beldede, topraklarda yatıyor. Onlarla gurur duyuyoruz. Tıpkı 1915’te Çanakkale’de şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimiz gibi. Bütün şehitlerimizle, gazilerimizle, devletlerimizle gurur duyuyoruz. Azerin Hanım’ın da dediği gibi tek millet iki devlet diyoruz. Bunu 44 gün süren ve zaferle sonuçlanan Karabağ’a Azerbaycan ve Türkiye bayraklarını asınca gördük. Türk’ün öz yurdu Karabağ aynen tarihte olduğu gibi bundan sonra da kıyamete kadar Türk’ün öz yurdu olmaya devam edecek. Bayraklarımız orada dalgalanmaya devam edecek.” dedi.

Başkan Aşgın, konserin düzenlenmesine katkıda bulunan Azerbaycan Büyükelçisi hemşehrimiz Doç. Dr. Cahit Bağcı’ya da teşekkür etti.

Ünlü Sanatçı’dan Ahmet Cevad mesajı

Ünlü Sanatçı Azerin de yağmura rağmen konsere gelenlere teşekkür ederek, “Yarın 5 Mayıs, Türk Dünyası’nın şairi Ahmet Cevad’ın doğumunun 130. yıl dönümü. Çırpınırdın Karadeniz’in de, Azerbaycan milli marşının da şairi, büyük mütefekkir, dava ve fikir adamı, “ben Türk’üm” dediği için 1937 yılında kurşuna dizilen Ahmet Cevad’ın doğumunun 130. yılı olacak. Allah onun ruhunu şad eylesin. Dünya döndükçe yazdığı şiirler ve eserlerle bizim kalbimizdedir. Yazdığı eserlerle bizim kalbimizdedir. Çırpınırdın Karadenizle bizim kalbimizdedir. Çırpınırdın Karadeniz’e besteleyerek ruh veren Üzeyir Hacıbeyli’den de Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Azerin Konseri Çorum Web TV’den de canlı olarak yayınlandı.

You may also like

More in Gündem