Çorum’da Aşılama İçin Gerekli Hazırlıklar Yapıldı

Çorum’da bugün itibariyle koronavirüs aşılaması başlıyor. İlk etapta sağlık çalışanları aşılanacak.
ÇORUM’DA AŞI ODALARI OLUŞTURULDU

Çorum Sağlık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Çorum’da aşılama için gerekli tedbirlerin alındığı bildirildi. Aşılama işlemi için Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde aşı odaları oluşturulduğu açıklandı.

Çin’den Türkiye‘ye getirilen CoronaVac aşısı, Sağlık Bakanlığına ait özel tasarlanmış iklimlendirme özellikli ‘Aşı Nakil Aracı’ ile hastanelere dağıtıldı.Aşıların gelmesinin ardından Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık çalışanlarına aşı yapılmaya başlanıyor. 

Çorum Sağlık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Bilim Kurulumuzun önerileri ve Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda belirlenen hedef gruplara yönelik COVID-19 aşılamalarının yapılacağı hastanelerimizde alınması gereken bir dizi tedbir ve yapılması gereken bir dizi önlem bulunmaktadır. Bu kapsamda İlimiz merkezinde vatandaşlarımıza hizmet vermekte olan Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi için 20, Göğüs Hastalıkları Hastanesi için 10 adet standartları Bakanlığımızca belirlenmiş olan aşı odası oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca aşı uygulanacak alanlar geniş ve ferah bekleme alanları bulunan, kolay ulaşılabilen, acil servisten uzakta, normal poliklinik hastalarıyla aşı uygulanacak kişilerin karışmayacağı bir lokasyonda bulunması gerekmektedir. Bu sebeple aşı uygulaması için en uygun alanların semt polikliniği yerleşkeleri olacağı değerlendirilmiştir. Aşılama hizmeti alacak vatandaşların poliklinik, acil servis gibi diğer alanlardan hizmet alan hastalarla teması en aza inecektir. Bununla birlikte semt polikliniklerinin tamamen kapatılması söz konusu olmayıp aşılamanın durduğu veya ara verildiği zaman aralıklarında semt polikliniklerinin normal faaliyetine devam edecektir. İl Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın en iyi şekilde hizmet alması için gereken her türlü tedbir alınmıştır” denildi.

 

Son Dakika: Hastanelerde koronavirüs aşılaması başladı! İlk etapta Türkiye'de 1 milyon sağlık çalışanı aşılanacak

İLK AŞI, SAĞLIK BAKANI KOCA’YA YAPILDI

Acil Kullanım Onayı verilmesinin ardından ilk CoronaVac aşısı, dün akşam Ankara Şehir Hastanesinde Sağlık Bakanı Koca’ya yapıldı. Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleriyle geldiği hastanede sağlık görevlilerince aşı yapılan Koca, yaptığı açıklamada, “Tünelin ucunda ışık göründü demiştim, hatırlarsınız, bugün öyle bir gün.” ifadesini kullandı. Bakan Koca’nın CoronaVac aşısının ilk dozunu olmasının ardından Koronavirüs ve Toplum Bilim Kurulu üyeleri de aşı yaptırdı.

Son Dakika: Hastanelerde koronavirüs aşılaması başladı! İlk etapta Türkiye'de 1 milyon sağlık çalışanı aşılanacak

KİMLER AŞI OLACAK?

  • İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.
  • İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacak.
  • Üçüncü aşamada, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar aşı olacak.
  • Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.

RANDEVU ALINACAK

Türkiye’ye Çin’den getirilen CoronaVac aşılarının sağlık çalışanlarına uygulanması için Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) “aşı randevu” bölümü eklendi. Vatandaşlar aşılama takvimi doğrultusunda Kovid-19 aşısı için MHRS üzerinden “https://www.mhrs.gov.tr/” veya “Alo 182″den randevu alabilecek. Vatandaşlar, öncelik gruplarına göre kendilerine ulaşan bildirimden sonra MHRS üzerinden, aile hekimlerinden veya uygun bir kamu  hastanesi ya da özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabilecek.

28 GÜN ARA İLE İKİ DOZ YAPILACAK

Hastanelerde yapılacak Kovid-19 aşı uygulamalarına yönelik tedbirler ve uygulama esasları doğrultusunda, kamu, özel ve üniversitelere ait tüm hastaneler bünyesinde aşı yapılması için “Aşı Uygulama Odası” belirlendi. Aşı uygulamaları, belirlenen kriterler dahilinde bu odalarda yapılacak. Söz konusu inaktif aşılar, 28 gün ara ile iki doz olarak yapılacak.

AŞILAR NASIL YAPILACAK?

Aşı uygulama odasına her defasında sadece bir aşılanacak kişi alınacak. Aşı uygulama esnasında aşılamayla ilgili gerekli kayıtlar tutulacak. Aşı için gelen kişinin kimlik bilgileri ve randevusu kontrol edilecek. Aşıyı uygulayacak sağlık çalışanı, kimlik bilgileri ve kişi için ayrılan aşıyı eşleştirip öyle uygulanacak. Günlük aşı uygulaması sonunda aşı flakonları tıbbi atığa gönderilecek.

Son Dakika: Hastanelerde koronavirüs aşılaması başladı! İlk etapta Türkiye'de 1 milyon sağlık çalışanı aşılanacak

You may also like

More in Gündem