Çorum İl Jandarma Komutanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Sungurlu ilçesinde düzenlenen operasyonda Roma ve Helenistik döneme ait çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.

KOM ekipleri tarafından Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı ile mücadele çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucunda, Sungurlu ilçesi’nde 4 şahsın elinde bulunan tarihi niteliği olan eserleri satmaya çalıştığı yönünde alınan istihbarat bilgisi üzerine operasyon düzenlendi.

Operasyonda şüpheli şahısların üst ve araçlarında yapılan aramada Roma ve Helenistik döneme ait olduğu değerlendirilen 4 adet altın sikke, 1 adet gözyaşı şişesi, 7 adet haç, 22 adet yüzük, 1 adet erkek heykel figürü, 1 adet kadın heykel figürü, 677 adet farklı ebat ve şekillerde sikke ile 60 adet farklı ebat ve şekillerde tarihi eser olduğu değerlendirilen obje ele geçirildi.

Ele geçirilen 773 adet tarihi eser incelenmek üzere Çorum Müze Müdürlüğü’ne teslim edilirken 4 zanlı hakkında adli işlem başlatıldı.

You may also like

More in Asayiş