Hayatlarını beyaz bastonlarıyla sürdüren görme engelliler vatandaşlar pek çok sorunla mücadele ediyor.  Hepimiz günlük hayatımızda onlarla karşılaşırız, yanlarından geçip gideriz ancak nasıl bir mücadele içinde olduklarını düşünmeyiz. Çorum Web TV olarak Çorum’da görme engellilerin yaşadıkları zorlukların sadece küçük bir kısmını sizler için ekranlara getiriyoruz.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Çorum Web TV kamerası, görme engelli vatandaşların yaşadığı zorluklara dikkat çekmek için onlarla birlikte kısa bir yürüyüş yaptı. Beyaz bastonuyla Uğur Mumcu Caddesi’nde yürüyen görme engelli Durak Kocaseçer, yaşadığı zorluklara dikkat çekti.

Kocaseçer de diğer görme engelli vatandaşlar gibi, bazen kaldırım ortasına bırakılan eşyalar, bazen de yaya yollarına park edilen otomobiller nedeniyle yürümekte bir hayli zorlandı. Engellere takılmamak için çaba sarf etse de özellikle kaldırım işgalleri görme engelli Kocaseçer’in önündeki en büyük engel oldu.

Engellerle dolu yürüyüşün sonunda mikrofonlarımıza konuşan Durak Kocaseçer, vatandaşlara mesaj verdi.

Altı Nokta Körler Derneği Çorum Şubesi Başkanı Şaban Kabakçı da görme engellilerin günlük hayatta karşılaştıkları zorluklara dikkat çekerek vatandaşlara çağrıda bulundu. Kabakçı “Bizi hayatın kenarına değil de hayatın içine katın” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle görüşlerini aldığımız Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da Çorum Belediyesi’nin engellilere yönelik yaptığı çalışmalardan bahsettin. Aşgın engelli vatandaşların günlük hayatında sorun oluşturan kaldırım işgalleri konusunda da esnafa çağrıda bulundu.

 

You may also like

More in Gündem