Çorum Belediyesi engelsiz gençlerimizin bir hayalini daha gerçekleştirdi. Merzifon’da bir gün temsili askerlik görevine çağırılan Çorumlu engelsiz gençler için belediye tarafından asker kınası, konvoy ve eğlence programı yapıldı. Çorum Belediyesi temsili olarak vatani görevini yapacak olan gençlere unutamayacakları bir gün yaşattı.  

Yaşıtları gibi askere gidemeyen gençlerin vatani görevlerini yerine getirebilmeleri için Milli Savunma Bakanlığı tarafından başlatılan 1 günlük temsili askerlik programına Çorum’dan katılacak olan 15 genç için Çorum Belediyesi kına gecesi düzenledi.

Gençler, Hürriyet Meydanı’nda düzenlenen konvoyla Çorumlu Obası’na gitti. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da direksiyonuna geçtiği nostaljik makam aracına gençleri de alarak konvoya katıldı.

Engelli gençler, Çorumlu Obası’nda gerçekleşen kına gecesinde davul zurna eşliğinde halaylar çekerek oyunlar oynadı. Programa Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve eşi Feyza Aşgın, belediye başkan yardımcıları ve aileler katıldı.  Pasta kesimi ile devam eden program, kına yakılması ile sona erdi.

Türkiye’nin en önemli gençlik projelerinden olan Çorumlu Obası’nda çok özel anları özel bireylerle beraber yaşadıklarını dile getiren Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, “10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı daha anlamlı bir etkinlikle güzel bir mesajla kutlamak istedik. ‘Her Türk asker doğar’ sözü var. Burada onu görüyoruz. Hepsinin elinde ve sırtında al bayrağımız var. Bu kardeşlerimizin her biri çıta gibi asker oldular. Otağımızda kınalarını yakacağımız kardeşlerimiz pazartesi günü de Merzifon’daki yemin törenine katılacak. Buradan birçok noktada mesaj vermiş oluyoruz. Bir tarihimize, kültürümüze bu obada sahip çıktığımızı gösteriyoruz.” dedi.

Yeryüzünde yavrusunu davulla zurnayla askere gönderen, ona kına yakan başka bir milletin olmadığını dile getiren Aşgın, “Bu yavrularımızın bu duyguyu aileleriyle birlikte yaşamasını istedik. Engelin aslında yürekte olduğunu, sevgisizliğin büyük bir engel olduğunu, bunun dışındaki engelin, asla bir eksiklik olmadığını buradan haykırıyoruz.” dedi.

You may also like

More in Gündem