7-14 Ocak Beyaz Baston ve Görme Engelliler Haftası

7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston ve Görme Engelliler Haftası olarak kutlanıyor. Altı Nokta Körler Derneği Çorum Şubesi Başkanı Şaban Kabakçı, beyaz bastonlular için farkındalık çağrısı yaptı. Kabakçı, beyaz bastonun görme engelli için bağımsızlık ve güvenlik sembolü olduğunu söyledi.

Görme engelliler için beyaz bastonun bir arkadaş olduğunu belirten Altı Nokta Körler Derneği Çorum Şubesi Başkanı Şaban Kabakçı, “Bağımsız hareketin en önemli bölümünü oluşturan Beyaz Baston görme engelli için bir bağımsızlık ve güvenlik sembolüdür.” dedi.

Her yıl 7-14 Ocak tarihlerinin Beyaz Baston ve Görme Engelliler Haftası olarak kutlandığını beliren Kabakçı “Görme engelliler için Beyaz Baston ona her koşulda rehberlik eden bir arkadaş gibidir.” dedi. Görme engellilerin herkesle eşit hak ve olanaklara sahip olmak istediğini dile getiren Kabakçı, toplumla kaynaşmak ve günlük yaşamlarını sürdürürken bağımsız ve özgür olabilecekleri koşullara sahip olmayı beklediklerini söyledi.

Kabakçı “Görme engelli bireyleri hayatın kenarına itmeyin, hayata katın, destek sağlayın; yalnız olmadıklarını hissettirin.” şeklinde konuştu.

 

You may also like

More in Gündem