Türkiye’ye 4 bin kilometre uzaklıktaki Finlandiya’dan gelen balık kartalı Sungurlu’da ölü bulundu. Elektrik akımına kapılarak öldüğü belirlenen balık kartalının tahniti yapılacak.

Çiftlik köyünde nesli tehlike altındaki balık kartalı ölü olarak bulundu. Köylüler tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Çorum Şube Müdürlüğü’ne getirilen markalanmış olarak tespit edilen balık kartalının Finlandiya’dan Türkiye’ye göç yolu ile geldiği ve Sungurlu’da elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiği belirlendi. Ayağında künyesi olan yırtıcı kuşun Türkiye’ye 4 bin kilometre uzaklıktaki Finlandiya’nın başkenti Helsinki’den geldiği anlaşılırken, balık kartalının tahnitinin yapılacağı öğrenildi.

İri ve uzun kanatlı olan balık kartalı, suya dalabilen tek yırtıcı kuş özelliğine sahip. Çok iyi bir balık avcısı olarak bilinen ve yıllarca bilim adamları tarafından ayak yapısı merak edilen balık kartalı, bazen asılı kalarak, bazen süzülerek avlanır. Genellikle tamamen suyun içine girer. Yaklaşık 1 metre derine dalabilen balık kartalı hemen hemen sadece balıkla beslenir.

You may also like

More in Gündem